Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko työnantaja velvollinen maksamaan korkoa työntekijälle, kun viivyttelee palkanmaksussa?

Vierailija
24.04.2006 |

Palkkani on jo yli viikon myöhässä, jälleen kerran.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
24.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja eivät edes anteeksi pyytäneet. Onneksi oli tilillä rahaa asuntolainoihin. Mietin, että jos ei tilillä olis ollut rahaa, mitähän pankki olisi perinyt korvauksia? Ne kustannukset olisin ainakin vaatinut työnantajan korvaamaan, sillä onhan minulla kirjallinen työsopimus, jossa palkanmaksupäivä on sovittu. Kyllä mun mielestä jotain korkoa voisi ihan hyvin vaatia, perkele ei me missään Venäjällä asuta! Jollainhan sitä on elettävä.

Vierailija
2/4 |
24.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulutko liittoon, kannattaa kysyä sieltä. Missäpäin tuollaisia firmoja on?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
24.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Palkka on maksettava palkanmaksukauden viimeisenä päivänä, jollei toisin sovita. Jos palkanmaksu työsuhteen kestäessä viivästyy, määräytyy viivästyskorko korkolain mukaan.



Vierailija
4/4 |
24.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

voi/pitää vaatia odotusajan palkkaa. Eli niin monelta päivältä kuin palkka on myöhässä, pitää työnantajan maksaa palkkaa. Siitä pitää täyttää papereita johonkin viralliselle taholle joka ratkaisee asian. Tahoa en nyt muista... Ja työsopimus pitää olla laittaa liitteeksi tähän hakemusnivaskaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan viisi yhdeksän