Terhi Kokkosen ääni
Mitä on tapahtunut Terhin äänelle? Telkkarista tuli äsken Ultra Bran Areena-keikka. Terhin ääni kuulosti paikoin ihmeelliseltä määkimiseltä ja joikaamiselta. Aiemmin hän on mielestäni ollut hyvä laulaja. Nyt jotenkin ääni ei enää riittänyt Ultra Bran biiseihin. Kiinnittikö kukaan muu huomiota tähän?
Kommentit (11)
En katsonut mutta sillähän on ihana ääni. Olisko ollut kurkku kipeä tms?
Ultra Bran biiseissä äänellä niin merkitystä. Terhillä kuitenkin upea ääni niinkuin kuulimme perjantaina Dannyn päivänä Vain Elämää -jaksossa.
No kehno ääni on kyllä, just vain elämää kuunneltu ja ääni särisee, karkailee on karhea ja ihme vibra kokoajan.
Samaa ihmettelen kun katson areenakeikkaa 23.8.2025. Ääni Kuulostaa heikolta ja katkeilevalta, nuorena levyillä oli kuulas ja vahva. Nyt ehkä yliyrittämistä, mutta kuulija jännittää kestääkö ääni edes konsertin loppuun. Soolot kiusallista kuultavaa.
Eilen oli ainakin todella hyvä livenä. En tiedä miksi nyt kuulostaa ihan erilaiselta, ehkä syy on televisiossa.
Terhihän on laulanut tuolla tyylillä koko ikänsä, samalta kuulostaa mun mielestä kuin silloin 25-30 vuotta sitten. Terhi on kyllä tietääkseni polttanut koko ikänsä tupakkaa, en tiedä polttaako enää. Ja tottakai ihmisen ääni ja äänihuulet myös vanhenevat vuosien myötä sekä miehillä että naisilla, kyllä se väistämättä kuuluu myös lauluäänessä.
Arvelisin sen johtuvan siitä, että hän ei ole laulanut Ultra Bran lauluja vaan hänen äänensä on kehittynyt Scandinavian Music Groupin laulujen mukana.
Vierailija kirjoitti:
Arvelisin sen johtuvan siitä, että hän ei ole laulanut Ultra Bran lauluja vaan hänen äänensä on kehittynyt Scandinavian Music Groupin laulujen mukana.
Tämä on varmasti yksi syy. On varmasti muitakin syitä.
Ääni muuttuu iän myötä ja laulamisen myötä muuttuu myös laulutyyli ja siihen tulee maneereja.
Kun ikää karttuu, ei pelkkä nuoruuden into enää riitä vaan tarvitsisi vähän laulutekniikkaa
Olisiko ollut vähän kipeänä? Samaa ihmettelin. Oli silti hieno konsertti kuten aina.