19v pojalla korkea verenpaine ja syke.
Mistä voi johtua? Isänsä sai viikko sitten verenpainelääkityksen ja mittasin silloin huvikseni pojalta verenpaineen. Se näyttää keskimäärin 95/145 ja syke 85-95.
Poika normaalipainoinen, lopetti vuosi sitten sählyn, mutta lenkillä käy noin kolme kertaa viikossa.
Meillä molemmilla vanhemmilla suvussa verenpainetautia. Ei kait kuitenkaan näin nuorella vielä pitäisi paineet olla noin korkealla? Samoin tuo syke, jaksaa kuitenkin sanojensa mukaan lenkkeillä normaalisti. Ensi viikolla varmaan pitää passittaa poika lääkäriin, jos arvot edelleen korkeat.
Kommentit (9)
Yksi mittaus ei kerro mitään, seuraa noita paineita, jos ovat usein korkealla, niin lääkäriin.
Muistittehan mitata myös toisen kerran? Entä olosuhteet? Kannattaa myös hankkia sykemittari, niin voi seurata tilannetta ainakin lenkillä.
Ja kannattaa antaa mitata yksin jos vaikka jännitti et mitä näyttää ku tiedostaa sukurasitteen..
Juoko riittävästi vettä? Cokis tai energiajuoma treenin jälkeen ei ole hyväksi. Samaten suolaiset ruoat pois ruokavaliosta.
Vierailija kirjoitti:
Yksi mittaus ei kerro mitään, seuraa noita paineita, jos ovat usein korkealla, niin lääkäriin.
Viikon verran ollaan iltaisin mitattu ja joka kerta paineet ja pulssi koholla.
Talvella kaikki arvot olivat ihan normaalit.
Vierailija kirjoitti:
Juoko riittävästi vettä? Cokis tai energiajuoma treenin jälkeen ei ole hyväksi. Samaten suolaiset ruoat pois ruokavaliosta.
Energiajuomia ja kahvia ei juo. Samoin alkoholiin ei koske. Cokista juo ja kavereidein kanssa käy pizzalla ja hampurilaisella viikoittain.
Aloitti eilen työharjoittelupaikassa, mutta en kyllä usko että sitä stressaisi niin paljon, että paineet siitä kohoaisivat noin paljon.
Onko mansetti sopivan kokoinen? Itsekin olen verenpaineita mittaillut pitkään, mutta vasta hiljattain minulle selvisi miten väärän kokoinen mansetti vaikuttaa mittaustuloksiin. Kannattaa katsoa jostain taulukosta mikä on sopivan kokoinen mansetti ja varmistaa, ettei käytetty mansetti vääristä mittaustuloksia.
Onko kilpirauhanen tutkittu? Se kannattaisi tarkistaa ihan ensimmäisenä.