Orgasmi pilaa mielialan pariksi päiväksi?
Olen mies ja olen huomannut, että jos en ejakuloi niin mieliala kirkastuu huomattavasti viimeistään kolmantena mutta yleensä jo toisena päivänä viimeisestä laukeamisesta. Myös fyysiesti on terveempi ja parempi olo.
Jos laukean joka päivä, olo on kokoajan pöhnäinen ja masentunut. Mistä tämä voisi johtua?
Kommentit (9)
Mitenniin? Ite en ainakaan oo ja oon nainen. :D Mut seksi on vaa tehny iloseks :D
Sama fiilis. Se on vähän kun narkkaamista tai ryyppäämistä, piikkejä ja aaltoja. Kun ei sekstaile tai tyydyttele niin paljon tasapainosempi.
Jospas joiden meidän kroppa tarvitsee orgasmin vain joka kolmas päivä, jotta aivokemia pysyy tasapainossa?
johtunee siitä että ejakulaatio tyhjentää elimistön sinkki ja mineraali varastot
Olen lukenut todella paljon aiheestaa ja ilmiö on todella yleinen etenkin runkkailun yhteydessä, hypoteeseja on seuraavanlaisia:
1. Väliaikaiset aivomuutokset ejakulaation jälkeen
Sisältää hormonitasojen muutokset, dopamiinitasojen dippaamisen ja andro- sekä estrogeenireseptorien tiheyden muutokset
2. Sperman ravinteet ja hormonit
Sperma on hyvin ravinne- ja hormonirikasta nestettä ja jos sitä ei käytä, hormonit ja mineraalit imeytyvät takaisin elimistöön ja aivoihin. Taas kun kassit tyhjentää, niin joudutaan elimistöltä lainata uusia hormoneja ja ravinteita uuden sperman tuottamiseen.
3. Post orgasmic illness syndrome
Googleen
Kyllä minä olen ainakin orkun ja naimisen jälkeen loistotuulella taas muutaman päivän, ennen kuin alkaa uudestaan panettamaan. Sama juttu vaimon kanssa. Jos ei viikkoon saa työntää kalua pilluun meinaa pää hajota ihan totaalisesti, hormoonit pursuaa korvista. Tietysti kun on koko aikuisikänsä, 70-luvulta lähtien nainut jatkuvasti ilman taukoja, niin hormonitoimintakin on siihen tottunut.
Itsellä päinvastoin muutun pahantuuliseksi jo kahden pimpattoman päivän jälkeen. Kunnon varvit ennen nukkumaan menoa takaa seuraavan päivän hymyn. Olen ollut 10vuotta naimisissa ja aina samalla innolla rouvan kimpussa.
En tiedä mutta krapulaan se laukeaminen ainakin auttaa. Ja tuntuukin paremmalta.
Orgasmin jälkeen vapautuu huomattava määrä prolaktiinia, joka estää dopamiinin toimintaa. On yleisesti tiedossa, että orgasmi voi aiheuttaa kemiallista mielipahaa.
Jo antiikin kreikassa tutkittiin asiaan ja tultiin siihen johtopäätökseen, että jokainen eläin ihminen mukaanlukien on surullinen seksin jälkeen.