2-vuotiaitten mammat!
Heips!
Neuvokaa viisaammat, minkäkokoisen pyörän olette taaperollenne hankkineet?
Meillä siis poika 2v2kk ja olemme nyt hankkimassa hänelle ensimmäistä pyörää. " Talvivauva" kun on, viime vuonna lainassa ollut kolmipyörä oli vielä liian iso & vaikea hänelle..
" 12 tuumaisen jos ostamme nyt uutena, (ei olla bongattu hyvää & kohtuuhintaista käytettyä MISTÄÄN) meneekö se vielä ens kesänäkin??
Vai onko jo sitten " 16 vuoro?
Yhden kesän takia tuntuu turhauttavalta ostaa uutta..kokemuksia -pliis!
Kommentit (3)
ja nähtyäni noin 5-vuotiaan pojan iloisesti pyöräilevän 12 tuumasellaan, päädyimme ostamaan meidän kohtalaisen pitkälle 2v:lle sellaisen. En tosiaankaan odota hänen heti innostuvan ja oppivan sitä polkemaan, mutta ehkä loppukesästä se pyöräily voisi jo sujua apupyörillä. 16 tuumanen olisi ollut aivan liian iso.
.. se menee kolmevuotiaalla vielä ihan hyvin, siis varmasti meidän pojalla vielä vuoden päästä kesän.
Reilu 4 - 4,5 vuotiaalle ollaan hankittu yleensä 16 tuumainen. Onneksi on lapsilla 2 vuotta ikäeroa niin ehtii aina seuraava kasvamaan pyörästä ulos kun seuraava tarvitsee, nyt 7vuotiaalla on 20 tuumainen, 5 vuotiaalla 16 tuumainen ja pienimmällä se 12" .
Jos epäilet ettei pyörälle vielä tänä kesänä ole paljon käyttöä, niin yritä etsiä jostain 14" , se menisi varmaankin vielä 5 vuotiaana?? Riippuu tietysti lapsen koosta kovasti.
ja päädyin siihen, että hankimme pojalle (nyt melkein 2 v 2kk) kolmipyöräisen, jolla saa rauhassa opiskella ajamista. Tuntuu, ettei tuo meidän jätkä ole kauhean innostunut fillaroinnista ainakaan kaverinsa pyörällä (joka on 12,5-tuumainen), ei itse asiassa edes suostunut kokeilemaan. Pojan jalatkaan eivät oikein meinanneet yltää. Tokihan motoriikan kehitys on kovasti yksilöllistä, mutta apupyöräisella fillarilla on aika raskasta ajaa.
Meillä on se hyvä puoli, että nyt 7-kuinen tyttäremme käyttää kolmipyöräistä, kun veljensä kasvaa siitä yli.