Slime-villitys, mutta mitä tekee iholle pidellä shamppoosta ja jauhoista tehtyä palleroa jatkuvasti käsissä?
Ettekö vanhemmat pelkää ihottumia ja allergisia reaktioita?
Yleensä saippua ja kaikki vastaavat huuhdellaan mahdollisimman nopeasti iholta pois ja iho kuivataan hyvin. Joskus rasvataan huolellisesti, riippuen tilanteesta.
Miten ihmeessä annatte lastenne pidellä käsissään tuntejakin ihoa ärsyttäviä shampoo-palleroita (milloin Rexonaa, Linna-shampoota ja milloin hammastahnaa ja partavaahtoa)?
Luulisi, että kaupasta hankittu lima olisi tehty allergia-turvallisesti, myös siten, että jos sitä joutuu suuhun niin lapsi ei puhalla kuplia kahta päivää. En tiedä, arvaan vaan kun onhan nuo kaikenlaiset määräykset lelujen suhteen aika tarkkoja ja lelut siten turvallisia varoituksineen päivineen.
Ennen kuin teet lapsellesi itse limaa vastaavista aineista niin laittakaahan, vaikkapa Rexonaa käsiinne älkääkä peskö pois vaan antakaa olla pari tuntia.
Miettikäähän sitten uudestaan.
Vielä oikein Vauvan toimittajatkin julkaisee moisia ohjeita...
Kommentit (7)
Jep. Sinulle ensimmäinen vastaaja: Ei meilläkään, mutta olisin toivonut vastausta kysymykseeni. :)
En vaan terveysalan ihmisenä oikein näe tuota hyväksi lapsen iholle ja vaikkei meidän lapset olisikaan kiinnostuneet niin tuo on todella iso villitys tällä hetkellä lasten ja nuortenkin keskuudessa. On vain ajan kysymys kun sinunkin lapsoselle joku tarjoaa kokeilla omaa, itse tehtyä rexona-limaa. Toivoisitko hänen pesevän kätensä sen jälkeen ja mieluusti olla koskematta limaan?
Sitten toisessa ketjussa pohditaan alumiinisuolojen ym vaarallisuutta omissa kainaloissa. :)
Ap
Jonain päivänä sinunkin lapsellesi voidaan tarjota itsetehtyä limaa...
Vierailija kirjoitti:
Jonain päivänä sinunkin lapsellesi voidaan tarjota itsetehtyä limaa...
On tarjottu joo ja kielsin kun kuulin mitä kaikkea siinä oli ja osaa aineksista edes muistanut.
Tyttäristäni toinen on allerginen joillekin pesuaineille ja saa niistä melko vahvan reaktion eli iholle nousee valtavia punaisia läiskiä mitkä ovat hieman koholla ja olo on tuskainen. Allergialääke auttanut onneksi.
Onneksi hän itse ymmärtää asian jo kun muistaa kurjat olotilat aiemmista allergiaoireista ja kieltäytyykin limoista, mutta pienempi sisaruksensa ei heti osannut kieltäytyä vaan asiasta keskusteltiin kotona.
Eli lapsen ohjeistus ja opastus sekä asioista kertominen ilman turhaa draamaa ja pelottelua auttaa lasta pärjäämään vastaavissa tilanteissa ja (tarvittaessa)kieltäytymään tarjouksesta kohteliaasti.
Maailmassa on paljon kivempia asioita joilla lapseni mieluummin leikkivät kun itse väsätty lima ja ilman limaakin saavat ja osaavat toteuttaa itseään yllin kyllin ja mm.askartelevat jotain joka ikinen päivä. Ovat luovia ja taiteellisia. Leipominenkin on heidän mielestä kivaa ja taikinasta herkkujen teko hakkaa liman pyörittelyt mennen tullen.
Ajattelin vaan kun nykyään on paljon ihmisiä, ketkä tahtovat olla ekologisia ja käyttää hygieniassaan sekä ruuassaan mahdollisimman aluperäisiä ja luonnollisia raaka-aineita.
Suojataan itseä ja läheisiä ylimääräiseltä myrkyltä, lisäaineilta, silikonilta ja ties miltä.
Tutkitaan tarkkaan purtiloiden ja pakkausten alkuperä ja tuoteselosteet.
Siksi näen varsin kummallisena antaa sitten lasten tehdä ja leikkiä limalla missä on ties mitä sellaista mitä ei muutoin perheessä ostettais eikä käytettäis mihinkään.
Mutta kukin tyylillään. Kaikki vaan eivät ole ehkä pysähtynyt ajattelemaan asiaa ihmeemmin niin minusta kaikesta on hyvä keskustella sillä siten voimme oppia toisilta ja tehdä omat päätöksemme useamman näkökulman valossa tietoa hankkien. :))
Vierailija kirjoitti:
No on kyllä hirveä riski 😂😂
Niin ei välttämättä, mutta jollekin voi olla eikä sitä, aina tiedä ennen kuin kokeilee. Aineksissa kuitenkin usein aikuisten käyttöön tarkoitettuja kemikaleja joissa erikseen varoitukset ettei pidä käyttää muuhun kuin pakkauksessa merkittyyn tarkoitukseen.
Jokainen arvio oman lapsen suhteen riskien oton ja onko se riski jne.
On silti hyvä jokaisen edes hetken pohtia mitä mieltä itse on. Voi myös lapselle kertoa, ettei kuitenkaan lima ole turvallinen kaikille.
Kukin tekee myös päätöksen siitä mille haluaa itsensä ja lapsensa altistaa, etenkin jos on aiemmin ollut hyvin tarkka valinnoistaan.
Minusta asioista voi ja saa keskustella. Olla jotain mieltä. Eikä se tarkoita sitä, että hyökätään heti moittimaan, arvostelemaan ja vähättelemään. Ehkä jopa ilman sitä omaa kokemusta.
Toivon tosissani ettei se ole sinun lapsi kuka saa anafylaktisen shokin jostain ainesosasta kun harvemmin lapselle on etukäteen kokeiltu jotain rexonaa tai partavaahtoa.
Mutta vastauksesi asenne kyllä kertoo enemmän kuin sanat. Jos olet niin kovin varma asiasta niin perustelisit sen rauhallisesti ja vastaisit asiallisesti. Nyt jätät asian tuurin/sokean luottamuksen varaan.
En ymmärrä, mihin jotakin limaa tarvitaan. Ei meillä kukaan ole halunnutkaan.