Paljonko Helsingin keskustassa omakotitalot maksavat
Kävis iso rivarikin, mieluiten max puoli metriä asemalta.
Kommentit (19)
Mä kyllä ostaisin talon siitä Kauppatorilta, kun on merinäköala.
Just oli yksi myynnissä. En .muista hintaa, mutta se oli suojelukohde. Remontti pitää tehdä tarkkojen sääntöjen mukaan. Talo oli kyllä rautatieasemalta etelään, ennen merenrantaa. Enemmän kuin 2 metriä.
Helsingin keskustassa on harvakseltaan omakotitaloja. Ehkä Linnunlaulusta löytyy sulle sopiva? Siinä on vaan se ongelma, ettei ne luultavasti irtoo edes isolla rahalla.
Puoli metriä asemalta on haasteellinen, koska lähimmät ovat metrin päässä. :(
Voisiko joku kantaa sinut asemalle?
Vallilas on jotain ja Eirassa 1. Sit tietty pressanlinna, hyvä sijainti. Linnulaulun talot on röttelöitä, ei sun kalranen laatumuija niit haluu. Munkka tietty, ehkä vähän pöpelikköö ja tylsää ku nitä mamudiplomaatteja siel pummimassa.
Eiks Aleksanterinteatteri pistetty hiljattain myyntiin?
Entä se tontti mihin Guggenheimiä suunniteltiin? Siihen voisi rakentaa hirsimökin merenrantaan. Aita ympäri, ettei turistit tule nurkkiin pyörimään.
Semihauskan provon tuosta olisi saanut jos olis laittanut max kilometri asemalta. Se olis voinut mennä jollekin läpi ehkä.
Jos jaksat mennä metrolla Kulosaaren, niin kolmella miljoonalla kiva talo uima-altaalla.
Vierailija kirjoitti:
Jos jaksat mennä metrolla Kulosaaren, niin kolmella miljoonalla kiva talo uima-altaalla.
Ei ole keskustaa.
Kruununhaasta löytyy ainakin muutama piharakennus. Ovat jotakuinkin samoissa neliöhinnoissa kun kerrostaloasunnotkin. Duudsonien Jukka (vai olikos se joku muu niistä) myi hiljakkoin Eirasta, taisi olla noin kymppitonnin neliöhintaa. Eiran huvila-alueella on useampikin, Kaivopuisossa muutama. Linnunlaulussa on myös muutama, mutta ne ei ole erillistaloja vaan useamman asunnon yhtiöitä. Mäntymäen kentän kupoeessa on punamultainen mummonmökki jossa asuttiin vielä 1970-luvulla, mutta nykyään se taitaa olla jonkun urheiluseuran tai yhdistyksen toimitila tms.
Mutta tuskinpa keskustassa on pariakymmentä omakotitaloa enempää asuinkäytössä. On mentävä ulos Helsingin niemeltä tai jonnekin Meilahti-Pasila-Sörnäinen linjalle. Ja ne ei enää ole ydinkeskustaa.
Asutaan Elielinaukion ja rautatieaseman välissä hiukan vajaa 120m2 paritalossa. Rakennettu vuonna 2011. Maksoimme tästä silloin 723.000€. Tämänhetkinen hinta olisi 800.000€ sanoi välittäjä.
Vierailija kirjoitti:
Asutaan Elielinaukion ja rautatieaseman välissä hiukan vajaa 120m2 paritalossa. Rakennettu vuonna 2011. Maksoimme tästä silloin 723.000€. Tämänhetkinen hinta olisi 800.000€ sanoi välittäjä.
Todella hyvännäköinen talo ja rappaus on varmaan nostanut hintaa.
Parilla sataa saattaa irrota jos maksat käteen
En tiedä yhtään taloa, joka olisi puolen metrin päässä asemasta
Saman verran kuin pilvenpiirtäjien penthouse-asunnot Posiolla.
Mä ostaisin sinuna suoraan asemarakennuksen niin ei olis liian pitkänmatka. Soita vapaavuorelle ja kysy paljolla myy.
Joutaa köyhät junailla jossain muualla.
Älä ota niitä, joissa tontit ovat pohjoispuolella. Raiteet haittaavat liikaa elämää. Ja asemakin varjostaa