Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tämähän on monelta osin aivan sietämätöntä :'(

Vierailija
11.03.2018 |

Siis tämä tietyn ikäisen teinin vanhempana oleminen. Peruskoulun jälkeisistä opinnoista ei välttis tiedä paljon mitään ellei teini ole armeliaalla päällä ja itse kerro. Mutta esimerkiksi lukiosta ei tulee mitään infoa paitsi jostain koulun aukioloajoista, vanhempainillasta yms yleisestä.
Ja jos teinillä on tarvetta käyttää terveydenhuollon palveluja niin sama juttu, mitäänhän me vanhemmat emme saa tietää, jos ei teini niin halua.
On täysin kestämätöntä olla ainoastaan se kurppainen vanhempi joka avaa lompakon nyörit säännöllisesti, kustantaa kaiken tottakai, ja huolehtii kovastikin (esim.minä nyt liittyen teinini terveyteen) mutta vastineeksi saan "en mitään".
"Ei mulla ole velvollisuutta kertoa mitään", "älä kysele, älä aloita, ole hiljaa" jne.

Tästäkö pitäisi täyspäisenä, kutakuinkin edes, selvitä? Oikeasti tuntuu, että pää ja sydän halkeaa ihan tähän tietämättömyyteen. Pienet muruset infoa silloin tällöin ei nyt riitä, mutta muuta ei tipu. Tuntuu, että en jaksa:''(

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän neljä yhdeksän