Milloin imetyksen voi vain lopettaa?
Jos on imettänyt vain kerran päivässä viikon- kaksi ja sitä ennen kaksi kertaa päivässä kuukausien ajan, voiko vain yhtäkkiä lopettaa sen yhdenkin imetyskerran vai tarvitseeko vielä pumppua?
Kommentit (7)
Pelottaa, että maito alkaa huomaamatta pakkaantua ja kohta on tulehdus päällä. Ehkä pelkään turhaan. Lapsi on 1v3kk
Meillä oltiin imetyksessä päästy juuri tuohon 2-3 krt/päivä, kun poika oli vähän yli vuoden. Näistä yksi oli yöaikaan. Rinta oli tässä vaiheessa hänelle vain mukava tapa saada läheisyyttä ja hellyyttä.
Sitten tuli joulu, ja poika touhusi koko päivän onnellisena ihanien kuusenpallojen, lahjanarujen ja parin uuden pikkuautonsa kanssa ja uupui kaikesta hauskuudesta. Yöllä hän heräsi hetkeksi kaipailemaan imetystä, mutta kun en heti lähtenyt paikalle, hän nukahti uudelleen. Ja siihen se imettäminen meillä jäi. Meni todella helposti ja luontevasti.
Vierailija kirjoitti:
Pelottaa, että maito alkaa huomaamatta pakkaantua ja kohta on tulehdus päällä. Ehkä pelkään turhaan. Lapsi on 1v3kk
Maitoa kehittyy "tilauksen mukaan". Eli kun vauva imee paljon, niin maidontuotantoakin on paljon. Jos imeminen on jo käynyt hyvin vähiin eli pariin kertaan päivässä eikä rintamaito ole lapsen pääravinto, niin maitoa ei enää paljoa tule. Ei ole pelkoa rintatulehduksesra tällaisessa tapauksessa.
Vierailija kirjoitti:
Pelottaa, että maito alkaa huomaamatta pakkaantua ja kohta on tulehdus päällä. Ehkä pelkään turhaan. Lapsi on 1v3kk
Maitoa tulee tuossa vaiheessa enää niin vähän että tuskin pakkaantuu. En lähtisi pumppaamaan, sehän vain pitää tuotantoa yllä. Jos tuntuu painetta niin ehkä kuumassa suihkussa yrittää hieroa pahimmat muhkut pois.
Sen jälkeen kun on lauennut on hyvä lopettaa imetys.
M
Minkä ikäinen lapsi? Minä lopetin 10 kk ikäisen kanssa juuri noin, pitkään oli menty niin että illalla ja aamulla tarjosin tissiä, lasta ei aina kiinnostanut. Eräs päivä päätin etten jaksa enää enkä tarjonnut eikä lapsi tissin perään kaivannutkaan. Tosi kivuttomasti meni.