Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Petteri Orpo sotesta: "Hallitus pelastaa Suomen terveysjäteiltä"

Vierailija
09.03.2018 |

Luitte otsikon aivan oikein. Petteri Orpo väitti eilen eduskunnassa kirkkain silmin, että juuri sote pelastaa Suomen ja sen kansalaiset terveysjättien armoille joutumiselta. Siis juuri se sote, joka kaikkien asiantuntijoiden varoitusten mukaan tulee johtamaan veroparatiiseihin voittonsa käärivien terveysjättien kermankuorintaan näiden valikoidessa helpot asiakkaat päältä ja lähettäessä muut takaisin julkiselle hoidettavaksi.

https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/243561-hallitus-pelastaa-suomen-tervey…

"–Nyt on havahduttu siihen, että jos tätä uudistusta ei tehdä, niin nämä isot terveysyhtiöt valtaavat Suomen, mitä nyt on nähty nykyisen lain puitteissa. Hallitus pelastaa Suomen näiltä suurilta yhtiöiltä, Orpo sanoo."

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
09.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

On kyllä jännä, että samalla kun sote-palveluita on jatkuvasti yksityistetty säästöihin vedoten, niihin menevät kulut ovat tuplaantuneet.

Tosi jännä.

Vierailija
2/5 |
09.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuo kuulostaa joltain huonolta vitsiltä. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
09.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se yksi vanha propagandatekniikka, kerrotaan tarpeeksi iso valhe ja pitäydytään sen takana sitkeästi, niin ihmiset alkavat uskoa sen olevan totta. Nyt vaan toistoa, toistoa...ja ta daa, "Sote pelastaa Suomen monikansallisilta terveysjäteiltä". Kiitos Sote, kiitos Kokoomus 😗

Vierailija
4/5 |
21.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä äijäkö todella johdattaa kokoomuksen vaaleihin?

Jääpähän ainakin yksi ääni saamatta tällä kertaa.

Vierailija
5/5 |
21.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Petteri taitaa tietää potentiaalisten kokoomusäänestäjien järjenjuoksun tason.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kolme kahdeksan