Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tilly Soldan - lastenhoidon edelläkävijä

museointoilija
06.03.2018 |

Hei!

Laitan tämän tännekin, sillä tämä saattaisi kiinnostaa äitejä, isiä ja muitakin lasten asemasta kiinnostuneita, lainaus:

"Järvenpään taidemuseon kevään ja kesän näyttelyssä kerrotaan Björn ”Nisse” (1902–1953) ja Mathilda ”Tilly” (1873–1931) Soldanin tarinaa. Nisse ja Tilly Soldan ovat tulleet tutuiksi useasti Ahojen perheen kolmoisliiton kautta, Tilly lähinnä Vennyn pikkusisarena ja Nisse Juhani Ahon aviottomana poikana.

Järvenpään taidemuseo nostaa ensimmäistä kertaa näyttelyssä esiin myös Tilly Soldanin oma elämäntyön. Hänen työtä lastenhoidon kehittäjänä valotetaan erityisesti Järvenpään Ristinummen ja Kauniaisten lastenkodeissa työskennelleen Ida Suomalaisen perheen tarinan kautta. Näyttelyssä kerrotaan myös Kauniaisten lastenkodissa kasvaneen ”Pikku Jutan” tarina.

Aviottomien lasten tarinoita ja lastenkotien historiaa ei ole juurikaan kerrottu. Näyttely sisältääkin runsaasti aiemmin näkemätöntä valokuva- ja filmimateriaalia Tilly Soldanin lastenkodeista, sekä ainutlaatuista aineistoa niin Suomalaisen perheen, Pikku Jutan, kuin Björn Soldanin elämästä."

Näyttelyssä oli myös oma osio lapsille, jossa sai leikkiä kodin askareita. On avoinna elokuun loppuun, joten myös sadepäiviin hyvää tekemistä.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
06.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa mielenkiintoiselta!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla