Mitä sanoisit parikymppiselle itsellesi?
Ikä varmasti tuo ihan eri perspektiiviä asioihin, joten haluaisin näin kohta 22 vuotta täyttävänä kuulla kaikenlaisia vinkkejä ja tarinoita. Jokaisella on tietenkin omat polkunsa ja oppinsa, mutta niin. :-)
Kommentit (116)
Arvosta itseäsi, et ole huonompi kuin muut, eikä epätoivo ole valttia parisuhderintamalla.
Aseta itsellesi päämäärä. Olet riittävän hyvä. Tee se!
Valitse tuleva elämänkumppanisi huolella ja rauhassa. Odota, ennen kuin sitoudut lopullisesti, sillä joidenkin huonot puolet tulee esiin vasta ajan kanssa. Tarkkaile kumppania välillä ilman rakastuneen vaaleanpunaisia laseja. Loppuelämän kumppanilla on iso merkitys omaan onnellisuuteesi. Kun on kiva ja luotettava ja tukeva kaveri rinnalla, jonka kanssa voi jutella kaikesta ja nauraa arjessa ja joka kestää vaikeuksissakin rinnallasi, niin elämä nousee ylempiin sfääreihin.
Ota opintoihisi myös taloushallinnon perusteet.
Opiskele, säästä rahaa, älä tee mitään mitä et oikeasti itse halua tehdä äläkä anna muiden kävellä ylitsesi tai tehdä päätöksiä puolestasi.
Älä luule, että myötätuuli jatkuu ja tulevaisuus on ruusuinen.
Käy se yliopisto loppuun nyt eikä myöhemmin, ihan sama onko oikea ala. Toiseksi, älä suostu ensimmäisen miehen kosintaan, ei se naimisiinmeno ole mikään pakollinen teko. Itse asiassa älä sitoudu keneenkään ennen kuin olet jotain 30. Ja muuten, 30 ei ole vielä VANHA. Äläkä aloita tupakanpolttoa. Ja heti kun pystyt aloita asuntosäästäminen, niin nelikymppisenä olet onnellinen, että älysit. Äläkä jaa piparia kaikenmaailman hörhöille luusereille vain siksi että ne osaa soittaa kitaraa, vaan muista että se on priimaa, jonka saa vain harvat ja valitut.
Nauti vielä nuoruudesta ja tietystä vapaudesta. Pidä kiinni hyvistä ystävistä. Opiskele sitä, mikä kiinnostaa niin löydät oman juttusi. Tulet myöhemmin kaiholla muistelemaan tuota aikaa...
Pysy erossa niistä kriminaalijätkistä äläkä ryyppää niin paljon, valitse muutenkin paremmin "kaverisi".
Älä jätä kauppista kesken!! Pukeudu siistimmin, näytät katuh*oralta :D
-ysäri-
Lopeta historian opiskelu, sillä et tule saamaan koskaan töitä. Mene sen sijaan amikseen, amkkilaisilla riittää töitä. Valitse miesala: sähkö- tai putkimieslinja.
Osta bitcoineja, kaikilla rahoilla bitcoineja...
Älä juo koskaan enempää alkoholia kuin muut seurueessa. Älä koskaan puhu tutuista ihmisistä sellaista, mitä et voisi sanoa heidän kuultensa.
Älä jää suhteeseen teinirakkautesi kanssa. Elä, nauti ja hae kokemuksia. Näin nelikymppisenä kaduttaa, kun on edelleen sen teinirakkautensa kanssa. Rakkaus on kuollut. Kova halu olisi kokeilla, millaista seksi olisi jonkun muun kanssa. Lasten takia olen edelleen tässä.
Älä ole kusipää, ja viinakin voisi juoda vähemmän.
Lopeta tupakointi ja alko. Yksi maisteri riittää. Mieti ensimmäistä työpaikkaa tarkemmin. Sijoita 20% palkasta. Matkustele enemmän.
Nussi aina kun tarjoutuu tilaisuus!