Yksityinen vuokranantaja
Tyttäreni asui vuoden poikaystävän kanssa kaksiossa. Tänään käytiin tekemässä loppu siivous ja vuokranantajalle ei kelvannut valitti koko ajan =( 5 h siivottii ja kämppää kiiltää =) kuulemma lasku tulee perässä on niin paljon VIKAAA kyllä nyt vituttaa koko tyyppi.
Onko täällä muilla minkälaisia kokemuksia yksityisistä vuokranantajista? Itse kierrän ne kaukaa tämän tapauksen jälkee...huh
Kommentit (11)
Vuokranantajan täytyy osoittaa mikä on siivottu huonosti ja antaa mahdollisuus korjata tilanne. Taitaa yrittää vain rahastaa, ikävä kyllä. Vuokraan itse asuntoa ja vain kerran olen joutunut ottamaan vuokratakuista siivouskulut, mutta silloin kämppä oli aivan järkyttävässä kunnossa ja vuokralaista ei olisi voinut vähempää kiinnostaa.
Kuvaisitteko asunnon siivouksen jälkeen? Pitää olla aina todiste ja kuvaa parempaa todistetta ei ole.
Mutta kannattaa riitauttaa lasku ja pyytää näyttöä asunnon likaisuudesta
Kyllä ja poikaystävän äiti soitti vuokranantajalle niin ei vissii tuu laskuu...ottaa takuuvuokrasta sen minkä pitääkin ottaa kusettaa yrittää...=//
ap
Pitää olla aina valokuvia todisteena!! Kyllä jotkut vuokraformatkin tätä yrittää. Muuttotarkastus uuteen asuntoon muuttaessa johon merkitsee pienimmätkin naarmut ja kuvat niistä ettei mene omaan piikkiin ja sitten loppusiivouksen jälkeen kuvat myös.
Oon isännöintifirmassa kyllä nähnyt vuokralaisia, jopa yhden siivousfirman omistajan, joiden käsitys kiiltävän siististä on sellainen, että normaali-ihmistä varten asunto täytyy sen jälkeen desinfioida, myrkyttää ja maalata, ja kylppärikalusteet hanoja myöten vaihtaa. En enää ikinä usko ekalta kuulemalta näitä tarinoita siitä kuinka vuokraisäntä huijaa ” täysin siistin” asunnon siivoamissta.
Jos siellä on 5h siivonnut useampi ihminen niin kuulostaa ettei kovin sotkuiseksi ole voinut jäädä ellei paskalla ole lattioita pesty.
Voin vakuuttaa että se kämppä on nyt putipuhdas...lähetti vielä viestii että HÄKKIVARASTOA EI OLTU SIIVOTTU....jumalauta....kuka tarkistaa häkkivaraston....jos se on ehjä vähän jäi hiekkaa lähetti jopa kaksi kuvaa ...tekisi niin mieli haastaa hänet käräjille =/// ap
Miksi ette siivonneet häkkivarastoa? Kyllä minä olen siivonnut kaikki tilat lähtöni jälkeen eikä ikinä ole valitettu siivouksesta.
niinkö olet??minä en oo ikinä..olen kuitenkin muuttanut aika useasti!! totta kai tavarat otettiin pois seuraavalla kerralla pesemme lattiasta kattoo juuriharjalla!!! hullu se on ei oo saannut uutta vuokralaista....en ihmettele..ap
Kun olin nuori vanha vuokraemäntärouva teki minulle tuon saman. Nyt itselläni on vuokra-asunto. Edellinen vuokralainen jätti melkoiseen kuntoon, mutta en viitsinyt olla pikkumainen. Siivosin päivän kämppää hänen jäljiltään.