Plussanneet/LA marraskuussa
Hei, olisiko jo muita joiden laskettuaika sattuisi marraskuulle?
Itse tänään sain haalean plussan ja la taitaa olla ehkä marraskuun alussa.
Taidan tehdä vielä uuden testin muutaman päivän sisällä.
Kiinnostaisiko facebookiin salainen ryhmä marraskuisille? Esimerkiksi max 40 henkee? Pienet ryhmät toimivat oman kokemuksen mukaan paremmin kuin isot ryhmät.
Kommentit (17)
joo pienehkö salainen ryhmä kiinnostaisi ☺
Tein feikki profiilin ja loin salaisen ryhmän.
Jos sinulla on laskettuaika marraskuussa ja haluat liittyä ryhmään niin pyydä kaveriksi niin lisään ryhmään.
Eeva Laakso ja hepan pää on profiilikuvassa.
Laittelin viestiä, josko olisit oikea henkilö <3
Tää oli niiiiiin se ryhmä mitä etsin ja heti äkkäsin! Meillä toista lasta yritetty nyt kolme vuotta ja plussasin Clearblue -testillä haalean sunnuntaina plussan, maanantai aamuna haalea plussa. Eilen kävin hakee CB viikkonäyttö testin ja tein sen äkkipikaisesti noin 1h rakossa olleesta virtsasta joka oli nega -> megaluokan paniikki ja soitto tekeen, josta sain labran verikokeeseen. Soittivat ja sanoivat että istukkahormoonia veressä 37,5 mutta mun oletettu kuukautispäivä onkin tässä kuun vaihteessa (kaiketi, suurinpiirtein). Ostin viel eilen toisen CB viikkotestin ja pidin virtsaa rakossa 4h ja tulos oli raskaana 1-2vkoa. Perjantaina uuteen verikoetestiin. Mut kai tästä osaa jo hiljalleen iloita <3 LA ois 3.11 jos laskin oikein<3
Jo tossa vauvakuume ryhmässä oon käynyt hätäilemässä, mutta oireet täysin samat kuin esikoista odottaessa eli julistan liittoni Rennien kanssa jälleen voimalliseksi (närästää nin prkeleesti!) ja hajuaisti on jotain ihan kamalaa (kaikki haisee!)
AAAH tätä iloa ja onnea, toivokaamme kaikille parasta odotukseen<3
Hei! Täälläkin plussattu pitkähkön yrityksen jälkeen ja laskelmieni mukaan LA olisi 4.11. paikkeilla. Tosi tosi salainen FB-ryhmä kiinnostaa!
Onnea plussasta tinttarella.
Itse olin hätähousu ja kyseessä olikin kemiallinen raskaus. Testien viivat eivät vahvistuneet ja vuoto alkoi. No parempi tässä vaiheessa kuin myöhemmin.
Parempaa onnea teille muille.
Jos googlaa marraskuiset 2018 niin löytyy kaksplussan marraskuisten keskustelu josta löytyy mukava facebook ryhmä (salainen). Siellä on ilmeisesti enemmän kävijöitä kuin tällä vauva lehden puolella.
Onnea kaikille odotukseen. :)
Moikka!
Tänään aamulla tuli tehtyä plussa-testi eli huomenna soittelua neuvolaan. Salainen fb-ryhmä kuulostaa hyvältä!
Hei!
Täällä kanssa plussattu ja LA 11.11 :) FB ryhmä kiinnostaa
Täällä myös plussattu tänään aamulla ja kovasti toivon, että kaveri pysyypi matkassa mukana.
Ja salainen ryhmä kuulostaa hyvältä idealta!
Hei, täällä kans plussattiin viikko sitten ja ajattelin siirtyä tänne tuolta kuumeilijoiden puolelta. Minua ei kiinnosta faceryhmä, haluan pysyä täysin anonyymina.
Millaisia oireita teillä on ollut tähän mennessä? Itsellä mahaa nipistelee/jomottaa koko ajan. Todella inhottavalta välillä tuntuu istuessa ja olen tietoinen kohdusta koko ajan.
Oletteko varanneet vielä ensimmäistä neuvola-aikaa? Minä ajattelin soittaa huomenna.
Sardiini kirjoitti:
Hei, täällä kans plussattiin viikko sitten ja ajattelin siirtyä tänne tuolta kuumeilijoiden puolelta. Minua ei kiinnosta faceryhmä, haluan pysyä täysin anonyymina.
Millaisia oireita teillä on ollut tähän mennessä? Itsellä mahaa nipistelee/jomottaa koko ajan. Todella inhottavalta välillä tuntuu istuessa ja olen tietoinen kohdusta koko ajan.
Oletteko varanneet vielä ensimmäistä neuvola-aikaa? Minä ajattelin soittaa huomenna.
Viikon tässä nyt itse olen ollut tietoinen raskaudesta, neuvolaan soitin heti samana päivänä kun plussasin. Tässä nyt esikoista jännään, että pysyykö matkassa.
Oireita on jotain ollut, ei kovin pahoja. Mulla kans nippailee/jomottaa koko ajan. Yöt olen nukkunut tosi huonosti... Välillä pissattaa koko ajan, päätä särkee. Ja joinain päivinä ollut menkkamaista kovaa jomotusta alaselässä.
Minäkin plussasin eilen. Olen 26v ja kaipailisin juttuseuraa 😊 Oulun seudulla asustelen.
Minä sain varattua neuvola-ajan ja sitä ennen käyn varhaisultrassa todentamassa raskausviikot. Alkaa konkretisoitua tämäkin asia pikkuhiljaa. Mitä olette töihin sanoneet kun on pitänyt neuvolaan mennä?
Täällä oireina rintojen arkuus, ovat turvoksissa ja vanhat rintaliivit ei enää oikein istu, vaan pullottaa ulos. Rinnat ovat myös kivikovat. Harvakseltaan tuntuu kohdussa nippailuja. Pahoinvointia on joinain päivinä enemmän, toisina päivinä vähemmän. Ei oksenteluita vielä. Huomaan että jos vatsa on tyhjä aamusta niin kärsin koko aamupäivän ajan pahoinvoinnista ja kaikki yököttää. Väsymys on lisääntynyt myöskin.
Ensimmäinen neuvola varttuna rv 9lle, ja ensi viikolla (rv 7) varattuna varhaisultra yksityiselle niin saamme mielenrauhan että sikiö ja sydänlyönnit löytyy <3 sitä odotellessa!
Aika paljon ollaan jo hankintoja tehty, joku voisi väittää hulluiksi kun olemme jo NYT kaikenlaista ostaneet. Mutta kun on meidän molempien esikoinen tiedossa, niin emme osaa hillitä itseämme.
Ystäville ollaan kerrottu, sukulaisille kerrotaan varhaisultran jälkeen. Töihin ajattelin ensi viikolla kertoa, ja toivoisin töissä helpotusta vuoroihin (teen 3vuorotyötä) ja sikiön ja minun terveyden vuoksi olisi helpompaa luopua yötyöstä ja pitkistä 13h työvuoroista. Onkohan liian aikaista kertoa töissä, pelottaa työnantajan suhtautuminen?
Terkuin Elmu, rv 6+0
Minulla on tosiaan kunnalliselle tuo varhaisultra, sillä se tehdään kaikille joilla on epäsäännölliset menkat. Mulla edellinen kierto oli 120pv niin sen takia pääsen tuohon. Natural cyclesin mukaan varhaisultra on viikolla 5+5, menkoista laskettuna 8 ja jotain eli aika iso ero olisi.
Mullakin on rinnat todella kipeät. Rintaliivit sattuu tosi paljon, erityisesti kaarituelliset. Toisaalta ilman liivejä sattuu vielä enemmän niin yritäpä tässä sitten olla jotenkin päin 😄 muuten olen ihan normaalia elämää vietyä yt ja välillä täysin unohtanut, että raskaana ollaan. Vielä ei ole huonovointisuutta ollut, toivottavasti ei tulisikaan kovin pahana.
Minä en voi missään tapauksessa kertoa töissä raskaudesta. Olen määräaikaisena, vielä koeajalla ja haku päällä talon sisäisiin vakipaikkoihin. Yritän pitkittää mahdollimman pitkälle kertomista ja siksi toivonkin, että en kärsisi kovin pahasta raskauspahoinvoinnista. Yritän ehkäistä sitä mahdollisimman terveellä ruokailulla ja syömällä säännöllisesti.
Tänään puskista plussanneena kuin puulla päähän lyötynä täällä ollaan. Viime kuukautiset olivat 19.1. ja kun ovat niin epäsäännölliset ja pitkä kierto niin aloin vasta huomata viime kierron jääneen välistä. Väsymys ja omituiset tuntemukset (viini ei ole maistunut viikonloppuna) saivat tekemään testin ja hyvänen aika, molemmat testit plussaa. Ajatukset ovat aika ristiriitaiset, iloiset ja kauhunsekaiset. Mieheni kanssa olemme nelikymppisiä emmekä ole käyttäneet ehkäisyä lainkaan koska olemme ajatelleet että tulee jos on tullakseen. En edes tiedä mitä tehdä seuraavaksi, varmaan soittaa äitiysneuvolaan?
Täällä yksi !
Tein vartti sitten testin ja haalea plussa tuli. Facebook-ryhmä kiinnostaa :)