Olen aina saanut hyvää palvelua julkisella
Nyt näitä kaikkia keskusteluja seuranneena kyllä ihmetyttää. Ikinä en ole käynyt julkisessa terveydenhuollossa ilman, että olisin saanut hyvää ja perinpohjaista palvelua. Ainoastaan hammashuoto on ollut huonoa. Mutta teveyskeskukset, labrat, päivystykset yms. ain aon hoidettu vähän liiankin perusteellisesti. Esimerkiksi kerran venäytin nilkkani, ja kävin näyttämässä sitä terveydenhoitajalle muutaman päivän päästä kun oli edelleen kipeä. Sieltä sitten hoitaja minun puolestani soittin terveyskeskukseen ja kun ei saanut yhteyttä, soitti päivystykseen. Pääsin jonottamatta päivystykseen, jossa lääkäri tutki jalkani, kärräsi minut röntgeniin yms, vaikka mielestäni jalan tutkimiselle ei ollut mitään syytä.
Ihmettelen siis, miksi kaikki valittavat julkisesta terveydenhuollosta. Tai siis, on kai muillakin positiivisia kokemuksia.. Vai voiko hoidon taso oikeasti vaihdella paikkakunnittain tai pärstäkertoimen mukaan
Kommentit (4)
Harvinaista. Olen saanut paskaa ns. palvelua. Yks velttoilija ei korvahuuhtelussa suostunut laittamaan kuin kolme ruiskullista vettä yhteen korvaan. Sanoi, ettei vaikku ähde, pitää tilata uusi aika. Sanoin, että laita vielä lisää vettä, mutta ei pystynyt enää. Aikaa ei kulunut kuin 5 minuuttia.
Mitään vastuuta ei oteta duunista. Mielellään napautellaan ylhäältäpäin. Viisastelut irtoaa kyllä kunnallisella aina. Mutta hei ihmiset, jaksakaa valittaa! Siellä on palautuslomake netissä terv.aseman sivulla alhaalla pienellä.
Mulla ei oo mitään valittamista julkisesta terveydenhuollosta. Edes silloin kun olin sairaalloisen lihava, ei käynyt niin että kaikkien vaivojen olisi katsottu johtuvan ylipainosta vaan asiallisesti tutkittiin ja hoidettiin. Joskus on joku yksittäinen henkilö voinut olla tympeä, mutta sellaisia nyt löytyy ihan joka ammattikunnasta, eikä se ole hoidon laatuun vaikuttanut.
Riippuu tuurista, vaivasta, paikasta jossa käyt ja tosiaan siitä pärstäkertoimesta, johon lukeutuu myös oma käytös ja ulosanti.
Mäkin saan pääsääntöisesti hyvää palvelua. Jotkut läheiseni jotka ujostelevat tai pelkäävät lääkäreitä, eivät luota hoitohenkilökuntaan, halveksuvat sairaanhoitajia ja kunnioittavat ainoastaan lääkäreitä, vastaavat valheellisesti heille esitettyihin kysymyksiin, eivät tunne ansaitsevansa hoitoa/myötätuntoa/huomiota ja vähättelevät oireitaan, eivät muista ja itse oma-aloitteisesti tuo esiin informaatiota jota hoitohenkilökunta ei älyä kysyä, eivät osaa puhua korkeakoulutetulle ihmiselle hänen omalla tasollaan, vaativat "oikeuksiaan" joka välissä, eivät kuuntele tai usko lääkäriä/hoitajaa, eivät oikeasti halua hoitoa yms. saavat paljon huonompaa hoitoa.
Pari kertaa olen coachannut kavereita etukäteen, että mitä sitten sanoo siellä lääkärissä, ja kuulemma auttoi. Ihan vaan psyykkasin antamaan lääkärille mahdollisuuden, luottamaan, olemaan avoin, ja uskomaan että ne omat oireet kyllä kelpaavat lääkärin ajan käyttämiseen vaikka eivät välttämättä osoittautuisikaan vakaviksi.
Pärstäkerroin todellakin... miltä näytät...hoikka parikymppinen nainen saa ihan eri palvelua ku ylipainoinen keskiikänen mies