Ekoukko syytti ilmastonmuutosta oakolaisongelmasta :)))
Eilen telkkarissa joku ekohuru-ukko väitti pokkana että ilmastonmuutos on aiheuttanut Syyrian sodan.
Ihan normi vihreä. Sammalta kasvaa aivojen paikalla.
Kommentit (5)
Eihän ilmastonmuutos ole vielä edes alkanut, miksi nuo olisivat etukäteen alkaneet rähinöidä. Syyriassa eletään Arabikevään kansannousua, syyt löytyvät lähinnä uskonnosta.
Vierailija kirjoitti:
Niinhän se välillisesti onkin.
Pula ruuasta ja vedestä sekä ihmisten vaikutusvallan kapeneminen ja hyvinvoinnin kasaantuminen harvoille sekä valituille on yleisin sisällissodan sytyke.
Tällä kertaa se johtuu ilmastonmuutoksesta.
Mitä sinun korviesi välissä kasvaa, vai kasvaako mitään?
Aloittajan kaltaisilla ole älyllistä kapasiteettia päätellä asioiden syy-seuraussuhteita. Samantapaisia käyttätymismalleja: asiat ovat joko-tai, valitaan tunteisiin vetoava selitys jota yritetään sitten pseudotieteellisesti todistella, ei ymmärretä miten maailma toimii joten kuitataan mm. tietyn alan kansainvälisen tiedeyhteisön tulokset paikkansapitämättömäksi, salaliittoteoriat kukoistavat jne.
Pakolaisuuteen on toki muitakin syitä, mutta ilmastonmuutos tulee vaan pahentamaan asiaa. Mitä tekevät persut? Kusevat omaan nuotioon kieltämällä ilmastonmuutoksen ja syyttämällä normaali-ihmisiä "ilmastouskovaisiksi". Voisiko joku järkevä persu sanoa jotain, eikö teitä hävetä nämä vähempilahjaiset aatetoverinne?
Kristityssä Afrikassa timantit, Syyriassa diktaattorin kukistaminen ja fundamentalismi. Irakissa Saddamin aikaan sama juttu sekä nyttemmin kalifaatin perustaminen jne. Afganistanissa bin Laden. Jugoslaviassa kulttuurien kohtaaminen. Eivät oikein eri etnisyydet sopineet samaan. Ei loppunut ruoka ja vesi kesken.
Libanonissa kulttuurikonflikti jne. Hutut ja tutsit. Shiiat ja sunnit.
No tokihan ilmastohan muuttui tuossa tuhansia vuosia sitten ja johti lähi-idän rapistumiseen. Saharakin oli pitkälti vehreää seutua vielä jokunen miljoona vuotta sitten.
Niinhän se välillisesti onkin.
Pula ruuasta ja vedestä sekä ihmisten vaikutusvallan kapeneminen ja hyvinvoinnin kasaantuminen harvoille sekä valituille on yleisin sisällissodan sytyke.
Tällä kertaa se johtuu ilmastonmuutoksesta.
Mitä sinun korviesi välissä kasvaa, vai kasvaako mitään?