Lue keskustelun säännöt.
Kuolleissa 100v nainen nimeltä Keiju , osattiin sitä näköjään ennenkin nimien kanssa!
21.02.2018 |
Veikeä nimi <3 Keiju-mummi. Tai enhän minä tiedä, oliko kyseinen ihminen mummi mutta..
Kommentit (4)
Minusta Hilarius on kyllä aika hilpeä miehen nimi :). Näin vanhassa hautakivessä joskus.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Minun ikisuosikkini on vuosia sitten kuolinilmoituksesa ollut Soma Sointu Sävel.
Olen aina luullut että Kotivalo on miehen nimi, mutta taannoin näin sen kuolleita-palstalla noin kahdeksankymppisellä naisella.
Nimi on ollut jonkun aikaa kalenterissakin mutta poistunut aika päiviä sitten.
Kyllä on kautta aikain osattu antaa myös erikoisia nimiä,jotka eivät ole silloinkaan olleet yleisiä.
Minäkin olen kuullut tuon Keiju-nimen just vanhalla ihmisellä.Tuli ihan mieleen,että olisko silloin kun kyseinen henkilö on syntynyt,sen isovanhemmat esim. uskoneet keijuihin ja muihin metsän henkiin.
Nimi olis sitten annettu heidän toiveestaan.Jos on nyt reilu sata,niin isovanhemmat ois varmaan syntyneet viimeistään 1860-luvulla.
Olen kuullut myös vanhan naisen nimenä Maissi,ja tässä joku aika sitten haastateltiin nuorempaa,n.kahdeksankymppistä miestä,joka oli Kaiho.Ihana nimi.