Miten paha univaje sinulla on tällä hetkellä?
Kommentit (24)
Oispa kahvia... Krooh pyyh zzzzzzz.
Ei oo univajetta ollenkaan vaikka vastasyntyny. Ei itke ja nukkuu ku unelma kokonaisia öitä.
Ei minkäänlaista univajetta, en viitsi kiusasta itseäni ja osaan mennä ajoissa nukkumaan. Nukun hyvin noin 8h per yö, herään useinmiten jo ennen kuin kello so :)
Nukun 7-12h per yö kiitos ketipinorin ei ole univajetta
Yksi uneton yö takana, lääkekuurin sivuvaikutuksia.
Viimeksi nukkunut 8 tunnin yöunet (putkeen) heinäkuussa. Normaalisti saan nukuttua katkonaisesti 6-7 tuntia yössä, jolloin herään 1-5 kertaa yössä. Lapset 5v, 4v ja 2v ovat suurin univajeen aiheuttaja.
Ihan tosi paha. Valvonta viikossa enemmän öitä kuin nukun, ja nukututkin yöt nukun vahvoilla unilääkkeillä. Johtuu mt-ongelmista.
Nukun yössä korkeintaan viisi-kuusi tuntia eli liian vähän. Vaihdevuodet tulossa, univaikeuksia, yöhikoilua. Siinähän ne syyt. Viikonloppuisin otan joskus takaisin vähän pitempinä unina, mutta yleensä jää tuohon mainittuun.
En ole yli kahteen vuoteen nukkunut kokonaista yötä, mutten silti sanoisi että mulla on univaje. Pahin väsymys oli silloin kun esikoinen oppi kävelemään, ja yöt meni 20 minuutin pätkissä. Kuopuksen liikkumaanlähtöä odotellessa...
34v, 1kk ja 17 pv.
Tuona aikana en ole nukkunut yhtään yhtäjaksoista yötä. Pisin unijakso 2-4h/yö.
Ihan rehellisesti en edes muista milloin olen nukkunut yhtäjaksoisesti vähintään 5 tuntia. Viimeiset reilu kaksi vuotta nukkunut vain katkonaista noin 7 tunnin unia. Ja viime kuukaudet mennyt vielä vähemmillä unilla.
No vaikea sanoa. Johtuu osin teini-ikäisistä lapsista joidenen takia on vaikea arkisin päästä ajoissa nukkumaan. Nukkumaan meneminen venyy noin kello 23. arkisin (joo olen uono äiti kun en saa porukkaa hiljentymään aiemmin omaan huoneeseen, enkä osaa mennä nukkumaan ennenkuin kaikki on kotona ja valmiita yöpuulle) omat työt alkaa arkisin klo. 7,00 joten herätys on viimeistään klo 6,00 riippuen iitä missä työt alkaa.
Viikonloppusin on monesti kahdella nuoremmalla (alakouluikäisellä) pojalla kisoja/treenejä niin että herätyskello soi viimeistään klo 8,00. Joten pitkässäjuoksussa univelka kasvaa......
Ei oo univajetta, järjestän elämäni niin että joitakin poikkeuksia lukuunottamatta nukun aina tarpeeksi. Niillä joilla ei esim. pieniä lapsia tai kroonisia sairauksia ole niin tuohan on ihan elämänhallintakysymys.
Ei edes ollenkaan paha. Hyvät lääkkeet ja uusi ruotoa tukeva sänky, olen nukkunut paremmin kuin koskaan. Pahimpaan aikaan olen nukkunut lyhyissä pätkissä yhteensä 5-6 tuntia vuorokaudessa.
Vapaapäivä viimeksi marraskuussa, töitä joka päivä 8-18h (80-100h/vko), ja itse kipeänä flunssassa ja päällä vielä lapsettomuuden hormonilääkkeet, niin pientä väsymystä nyt. Mutta kunhan flunssa menee ohi niin pääsen takaisin normikondikseen niin sitten taas jaksaa. :)
Lopetin vuorotyön ja unet parani, kun olin nukkunut kuukauden 12-14 tuntia/pv. Ei enää koskaan töihin. Työttömänä on vähemmän stressiä.
Vierailija kirjoitti:
Ei oo univajetta, järjestän elämäni niin että joitakin poikkeuksia lukuunottamatta nukun aina tarpeeksi. Niillä joilla ei esim. pieniä lapsia tai kroonisia sairauksia ole niin tuohan on ihan elämänhallintakysymys.
Voihan sen noinkin kuvitella. Kun uni on 3 vuotta ollut vartin pätkissä se "elämänhallinta" on aika päreinä tämän asian suhteen. Eikä kaikki saa sitä koskaan takaisin, teki mitä tahansa.
11
20vuotta univajetta,siten että nukun n 5 tuntia yössä.Joskus tuntuu että väsymykseen kuolee.
On univajetta. Vauva huutaa joka aamuyö enkä ehdi nukkua riittävästi.
Ei voi sanoa, että univaje ois päällä. Nuorimmainen 3 vuotta. Lapset nukkuneet ensimmäiset 2,5 vuotta todella huonosti, mutta lopulta aina helpottanut.