Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Sisarusten yhdenvertainen kohtelu

Ask
16.02.2018 |

Tiedän, että vanhempani saavat käyttää omaa omaisuuttaan miten haluavat. Mutta koen ongelmana sen, että he suosivat rahallisesti lahjoittamalla suuria summa yhdelle meistä. Mitä mieltä ollaan, pitäisikö vanhempien kohdella kaikkia sisaruksia tasa-arvoisesti jo ennen perinnönjakoa?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
16.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laki sitä ei vaadi.

Usein se heikoiten omillaan pärjäävä sisarus päätyy saamaan vanhemmilta eniten taloudellista tukea. Omalla kohdalla veljeni pummi rahaa pappa betalar-pankista vielä päälle kolmekymppisenä. Itse en olisi kehdannut millään.

Jos näin on teidän tapauksessa niin haluaisitko oikeasti vaihtaa paikkaa tämän raasun kanssa vain päästäksesi syvemmälle vanhempiesi lompakkoon? En usko veljeni ikinä kohdanneen isäämme miehenä. Hän pysyi lapsena vanhempiemme kuolemaan asti ja nyt hän on aikuinen orpo lapsi.

Vierailija
2/2 |
16.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mielestäni se on jokaisen vanhemman oma asia, mihin rahansa käyttää.

En ole kateuteen taipuvainen, enkä itse ainakaan halua vanhemmiltani mitään. He ovat tienanneet itse rahansa ja käyttävät ne parhaalla katsomallaan tavalla. Olen aina pärjännyt omillani, vaikka tiukkaa on ollut toisinaan. Koskaan en ole kehdannut pyytää rahaa keltään. Minulle on kuitenkin saman tekevää, paljonko sisarukseni ovat saaneet tai saavat rahaa ennen perinnön jakoa. Ja vaikka summat ovat isojakin, mielestäni on vain hienoa, että sisarukseni ovat saaneet taloudellisesti apua, kun sitä ovat tarvinneet.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kaksi kolme