Miten kääntää sisäistä kelloa?? Eli illanvirkusta aamunvirkuksi?
Elämäni olisi paaaljon helpompaa ja mukavampaa kun saisin käännettyä kelloani eli että aamulla ylös n. klo 5.30, ehtisin hyvin laittaa itseni ja vaikka surffailla netissä ennen kuin lapset herää, mutta kun olen illanvirkku niin riekun pikkutunneille netissä ym ja sitten aamulla herään lasten kanssa yhtä aikaa ja koko päivä on sitten tietyllä tavalla " pilalla" =o/ Aamut on yhtä hulinaa niin että monesti olen laittanut pienimmän päiväunille niin että itselläni on ollut vielä yöpaita päällä kun en ole ehtinyt edes pukeutua.
Kaikki asialliset vinkit tervetulleita!
Kiitos.
Kommentit (3)
Jos väkisin yrität rukata kelloasi, huomaat että se ennemmin tai myöhemmin on jälleen entisessä ajassa...
Minua ei ainakaan nukuta, jos olen illan istunut koneen ääressä. Kun maltan lopettaa ajoissa, nukahdan helposti ja herään aikaisin.
Laitat kellon soimaan tiettyyn aikaan aamulla muutaman viikon ajan.
Nouset ylös vaikka kuinka väsyttäisi. Lopetat yöriekkumisen myös.
Kun aikansa nousee aikaisin niin kummasti menee illalla nukkumaan sopivaan aikaan. Itselläni ennen helposti rytmi käänty lomilla kun ei pitäny herätä töihin, nykyään herään itsekseen aikasin vaikka ei olisi työaamu.
Tiedän kuinka helppoa on unohtua nettiin yms...ja kello käy jo yötä pitkästi. Se vaan pitää itse laittaa raja asialle ja mennä nukkumaan.