Voiko (maito)allergia ilmetä vain nukkumisongelmana?
Heips!
Meillä tyttö 1v3kk, joka ei elämänsä aikana ole nukkunut kovinkaan montaa läheskään rauhallista yötä.
Viiden kuukauden iässä sairastui pitkäaikaiseen nuhaan, jota kesti yhteen putkeen yli kolme kuukautta. Silloin sai infektioastman oireita ja astmalääkityksen (joka purettiin sitten myöhemmin). Tällöin myös epäiltiin maitoallergiaa ja tyttö olikin Almiron peptillä pari viikkoa. Nuha ei helpottanut eikä verikokeessa näkynyt vasta-aineita (mikä olikin epätodennäköistä niin pienellä) niin lääkärin mukaan kyse ei ollut maitoallergiasta.
Tytöllä ei ole iho-oireita, ei ongelmia ruokahalun kanssa ja muutenkin kasvu sekä kehitys etenee normaalisti. Yöt vain ovat aikamoista hulinaa vaikka mitä ollaan kokeiltu. Nyt otin yhteyttä neuvolaan ja varasin ajan neuvolalääkärille. Aloitimme tänään myös viikon kestävän maidottoman jakson. Asia siis luultavasti selvenee pikaisesti. Haluaisin kuitenkin tietää, jos jollakulla on ollut railakkaita öitä johtuen hoitamattomasta allergiasta. Onko niin ettei muita oireita välttämättä ole? Pikkunen vertaistuki olisi tarpeen ja sponssisopimus ihan miltä tahansa energiajuomalta (näitä kuluu!).
Kommentit (9)
Tyttö rauhoitellaan sänkyynsä, mutta nukahtaa itse. Operaatio kestää 10-30 minuuttia. Typyläinen joko herää tai itkee unessaan, joka yö erilailla. Mitään täsmällistä kaavaa nämä riesat eivät noudata. Itkuja ja heräilyja on yössä 10-20 tai vieläkin enemmän. Ei tuo laskeminen oikein ole luonnistunut unenpöpperössä, ainakin 17 on joskus saatu luvuksi. Ensimmäinen saattaa tulla puolituntia nukahtamisesta taikka vasta parin tunnin päästä.
Vatsa todellakin toimii. Kakkaa pistetään pottaan neljäkin kertaa päivässä ja koostumukseltaan se on normaalia. Kiukkukohtauksia ei neiti harrasta. Päiväunet nukkuu vielä rattaissa.
Lähdin purkamaan tuota teidän tilannettanne tällä tavalla:
Lapsi nukkuu päiväunet ja nukahtaa illalla, joten pois voisi sulkea nukkumisvaikeudet. Koska vatsa toimii eikä mitään muita oireita ole, en usko ongelman johtuvan maidosta. Paitsi siinä tapauksessa, mikäli annatte lapsellenne maitoa ainoastaan iltaisin. Jos on näin, niin suosittelisin maidon juontia vain aamupäivisin ja katsoisin, muuttuuko lapsen päivä millään tavalla.
Koska lapsenne siis osaa nukkua ja se onnistuu päivisin muulla kuin öisin, etsisin ongelmaa siitä tilasta, missä hän öisin nukkuu.
Voisiko lapsen makuuhuoneessa olla jokin tekijä, joka allergisoi? Laitan tuohon alle pienen listan, jota voisitte miettiä.
- huonekasvit, esimerkiksi limoviikuna ja peikonlehti voivat aiheuttaa allergioita; poistaisin makuuhuoneesta kokeellisesti kaikki kasvit
- allergiaa aiheuttava pölypunkki voi pesiytyä mm. tyynyssä, patjassa, peitossa, pehmoleluissa ja lattiamatoissa, eli tekstiilien tarkastus ja huolto
- vuodevaatteiden materiaalit voivat aiheuttaa allergiaa, esimerkiksi untuvatäytteet, villa ja tietyt väriaineet (useimmiten siniset aiheuttavat allergiaa)
- pesuaineet, joilla vuodevaatteet on pesty, voivat aiheuttaa allergiaa (etenkin tyynyliina, jota vasten lapsi hengittää), kannattaa kokeilla hajusteettomia pesuaineita, jotka eivät sisällä zeoliittia, jättää huuhteluaine pois
- lemmikkieläimet aiheuttavat usein allergioita. Mikäli edellisillä asukkailla on ollut esim. koira tai kissa, niin allergisoivat epiteelit säilyvät huoneessa siivouksesta huolimatta vuosikausia
- home aiheuttaa myös allergioita, joten mikäli makuuhuoneessa tai sen viereisissä huoneissa on joskus ollut kosteusvaurioita, niin homeet kannattaa tutkituttaa
- ilmanlaatu makuuhuoneessa on tärkeä tekijä, joten kannattaa varmistaa, että ilma vaihtuu riittävän hyvin ja siinä on tarpeeksi kosteutta
Tämä on ikävän pitkä ja hankala lista, mutta monista syistä lapsemme kärsivät. Mikäli ongelma on makuuhuoneessa, niin sitäkin asiaa kannattaa kokeilla päiväsaikaan. Esimerkiksi laittaa ovi kiinni ja leikkiä siellä pidempään. Monesti senkin perusteella saa tehtyä johtopäätöksiä.
Toivottavasti ongelmanne selviää ja lapsenne saa nukkua rauhassa yön yli, sillä sitä koko perhe tarvitsee.
Tyttö on ollut maidotta nyt yli viikon ja nukkuu kuin unelma. Huomenna otetaan verikokeet, mutta näin pienellä vaste ei ole kuten aikuisella. Vaikka koe ei siis yliherkkyyttä näyttäisikään voi silti allergia olla. Lääkärimme mukaan lapsella ei välttämättä ole muita oireita, kuin lievä mahakipu joka sitten yöllä aiheuttaa kitinöitä.
kyllä voi ilmeta vain nukkumisongelmina, nimimerkillä kokemusta on!! hyvä että olettekin jo saaneet maidon "kiinni". meillä nukkumisongelmia aiheuttaa maidon lisäksi kaura, ruis ja riisi.
Tyttö ei siis ole ainoa , joka oireilee tällätavalla ;) En ollut kuullut muilta vastaavaa ja olinkin hieman kummissani, kun muita oireita ei ole. Helpottavaa oli löytää syyllinen yövenkoiluihin ja voih tätä onnea, kun saa nukkua yönsä.
Kyllä ruoka-allergiat voivat oireilla pelkästään yöuniin liittyvinä ongelmina, esim. mahakivut tai kivuliaat vatsahappojen nousut ruokatorveen vaivaavat joillakin allergikoilla nimenomaan yöaikaan eikä päivisin. Tämä johtuu esim. oireiden viiveajasta ja/tai siitä että makuulla oireet pahenevat.
Hienoa että olette saaneet maidon kiinni ja unet parantuneet! Kannattaa liittyä jollekin vertaistukipalstalle, esim. www.histamiini.com []
[http:/www.histamiini.com]
Kannattaa nyt perehtyä asiaan rauhassa. Meillä kakkosella ei ollut iho-oireita ennen kun n.10kk ikäisenä ja sekin oli vähäistä(rinnassa, luulin sen tulevan kuolaamisesta)ja vaippa-alueella, eikä neuvolakaan ollut huolissaan. Ripulia ei ollut ikinä, kakka ihan normaalia. Yöllä itkettiin. Korvatulehduksia. Silti kun päästiin allergologille ja alettiin välttämisdietille, ollaan saatu purettua tilannetta tosi hyvin. Nyt 1v8kk on 15 ruoka-ainetta jotka sopivat ja sellaisia jotka pilaavat pienestä maistiaisestakin yöunemme. Jos homma selviää pelkällä maidon poisjättämisellä niin hyvä. Meillä vehnä on pahin pahis ja vehnäaltistuksessa tuli iholle ihan rakkuloita, vaikka minäkin epäilin ensin pelkkää maitoa ja oireilu oli pääosin vatsakipuja ja siitä johtuvaa yölevottomuutta. Välttämisdiettimme oli sellainen että pois jätettiin yleisimmät allergiaa aiheuttavat ruoka-aineet ja kun tilanne rauhoittui niin kokeilimme niitä yksi kerrallaan. Tähän mennessä on löytynyt syypäitä esim. vehnä, ruis, ohra, maissi, kala, kananmuna, maito, tomaatti, paprika, viinirypäleet, mustaherukka, sipuli, mausteita, soija, omena, porkkana, eräät maitohappobakteerit...Lisäksi nautaa ei voi syödä montaa päivää peräkkäin mutta esim.kerran viikossa on ok. En jaksaisi kovasti kokeilla kaikkea koska yöt saattavat olla kamalia, mutta kun meillä on toi isompikin lapsi ja esim. tänään kun pienempi näki että isompi sai mansikkaa ja alkoi vesi kielellä pyytämään niin ajattelin että no, pakkohan sitäkin on joskus kokeilla...annoin pienen palan ja odotan kauhulla mitä tapahtuu. Yleensä kyllä teemme niin että pienempi saa jotain saman oloista sopivaa ruokaa, mitä isompi. Itse olen vähän sillä kannalla että odottelisin että josko alkais allergiat vähän ajan päästä iän myötä helpottamaan. Meinaan että mitään uutta en jaksaisi kokeilla kun on jo niin pajon valvottu. Niin ja vinkkinä että meillä maitokokeilun jälkeen yöt rauhoittuivat vasta 2,5vkon päästä. Esikoisemme riehui myös kaiken yötä yli 2-vuotiaaksi ja näin jälkikäteen olen huomannut samoja allergiaoireita hänellä. Emme tajunnut kakkosenkaan oireita aiemmin johtuen siitä että me miehen kanssa olemme olleet terveitä ja olen myös ajatellut että esikoinen oli vaan vähän vaativa tapaus vauvana ja että vauvat itkevät ja se kuuluu asiaan. Yksi tuttu sanoi mulle vaan kun valittelin että yöt on yhtä huutoa, että oletko miettinyt allergian mahdollisuutta ja siitä saatiin sitten lähdettyä sitä selvittämään. Allergiat ovat siksikin kurjia että niihin suhtaudutaan vähätellen ja vanhempia syyllistäen. Sitten sen vasta voi ymmärtää jos sattuu omalle kohdalle allerginen lapsi.Tsemppiä selvittelyyn!
Aikamoisia noi allergiat. Tuo Aasan tilanne nosti uhkakuvia tajuntaani. Todellakin päästään pienellä, jos maidon pois jättäminen rauhoittaa tilanteen (yhä siltä näyttää).
Pohdin tuota kysymystäsi aika pitkään. Ennenkuin voin vastata mitään ns. järkevää, haluaisin tietää, minkälaisia nukkumisongelmat ovat. Eli nukahtaako lapsi hyvin ja herää jonkin ajan kuluttua? Eikö nukahda kunnolla lainkaan? Jos heräilee, niin minkälaisin väliajoin ja kuinka usein?
Miten lapsenne vatsa toimii? Onko ilmavaivoja, löysiä ulosteita, ummetusta tai joitain muita vaivoja?
Miten lapsenne käyttäytyy ruokailujen jälkeen? Tuleeko kiukkukohtauksia? Entä päviäunet? Nukkuuko hyvin? Nukkuuko päiväunet samassa sängyssä kuin yöunet?