Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Miksi Kalle Päätälon lehtolapsi ei saa selvitettyä pakolla isyyttä, kun toisessa tapauksessa hautakin avataan. Linkki
01.02.2018 |
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005547965.html
Siis Kalle Päätalon vahinkolapsi haluaisi avioliitossa syntyneeltä dna:ta, jotta isyys selviytyisi. Muttei se suostu. Ja ei Päätälokaan eläessään suostunut. Miten pystyi kieltäytymään?
Eikös se näin mennyt, vai muistanko väärin. Mutta miten pystyi kieltäytymään?
Kommentit (2)
Kallen lapsi syntyi siihen aikaan, kun avioliiton ulkopuolella syntyneillä lapsilla ei ollut isää. Ei silloin selvitetty isyyttä lainkaan vaan elatusvelvollisuus. Lapsi ei siis ollut elatusvelvollisensa perillinen samalla tavalla kuin isän perillisiä ollaan. En nyt muista , milloin se laki muuttui. Oliskohan ollut joskus 1980-luvulla?
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Kalle Päätalo oli ymmärtääkseni tämän vahinkolapsen, eli Seppo Tammisen isyyden tunnustanut ja maksanut elatusmaksut, joten asia on sillä selvä eikä testejä tarvita. Seppo Tamminen on sitä paitsi kuollutkin jo vuosia sitten. Hänen lapsensa olisivat halunneet DNA-näytteen Kalle Päätalon Riitta-tyttäreltä, joka kieltäytyi, koska on osaton isänsä Kallen ja muiden asioihin.
Ei siis mennyt niin kuin esitit, vaan muistat väärin.
https://www.is.fi/viihde/art-2000005423313.html