Miten nopeasti te muut luette kirjoja? Tuntuu, että oma lukunopeus on hidastunut mutten keksi miksi.
Miten kauan teiltä menee lukea esimerkiksi romaani tai populaaritiedekirja? Entä joku oman alan oppikirja?
Tuntuu, että nuorena luin tosi nopeasti, jopa kirjan päivässä, mutta silloin ne toki olivat nuorten kirjoja ja jotain annipolvia. Mutta nyt kun luen vaikka romaania, niin luku keskeytyy vähän väliä siihen, että ajatukset alkavat harhailla, usein tosin tekstin herättämissä aatteissa. Asiatekstissä on sama juttu, mutta tuntuu että se etenee vielä hitaammin. Onko tämä joku alkavan seniiliyden merkki, osa ocd:täni vai mitä?
Nyt minulla kestää useampi viikko saada romaani luettua vs. nuoruuden muutama päivä. Toisaalta populaaritiedekirja kestää suunnilleen yhtä kauan, vaikka tuntuu pidemmältä. Miten teillä?
Kommentit (11)
Viikkoja minullakin menee romaanien kanssa. Välillä alan lukemaan ennen nukkumaanmenoa ja saatan lukea kaksi sivua ajatusten harhaillessa, kunnes laitan kirja pois ja nukahdan. Luen usein lauseet kahteen kertaan. Jotain kevyttä viihdettä menee nopeammin, mutta semmoista harvemmin luen.
Romaaneja jotain 100 sivua tunnissa
Mulla on ollut aina tuollaista, että ajatus alkaa harhailla keskenkaiken. Muutenkin luen tosi hitaasti. Jo yhdessä sivussa menee minulla mielestäni paljon kauemmin kuin muilla.
Luenkin tosi vähän, kun en jaksa sitä, että yhden kirjan läpi lukemiseen menee kuukausia.
Kirjasin tyyppi vaikutta itselläni lukunopeuteen.
Tutkimusten mukaan lukunopeuteen vaikuttavia tekijöitä on kirjasinkoko, kirjasinten väli ja kirjasin tyyppi.
Sekä valaistuksen tarve lisääntyy iän myötä.
Tälläistä pääteetöntä kirjasin tyyppiä on nopeampi lukea kuin päätteellistä.
Voiko olla kun silmä tottuu hahmottamaan kirjasin tyypin, niin lukunopeus lisääntyy kirjan loppua kohden?
Vierailija kirjoitti:
Romaaneja jotain 100 sivua tunnissa
Sama täällä, jos ei ylikin. Oman alan kirjallisuudessa sitten saattaa -valitettavasti- mennä 2 tuntia lukea hädin tuskin 50 sivua. Todella ärsyttävää..
Kun luen, menee kirja per päivä ja pari kirjaa putkeen. Välillä ei osaa keskittyä, ja menee jokunen viikko etten lue mitään.
Lukulasit on pitänyt tosin hommata, silmät väsyvät nyt neljävitosena nopeasti eikä pientä tekstiä näe.
Hyvän kirjan kanssa melkein ahdistaa kun se on päivässä luettu ja joskus pitkitän niin että jätän viimeiset sata sivua johonkin hyvään hetkeen.
Some, keskustelupalstat ja kevyet nettiartikkelit vaikuttavat ainakin omaan "lukutaitooni" paljon. Kun lukee enemmän, romaanin lukemiseen tarvittava keskittymiskyky pysyy paremmin yllä, mutta tauon jälkeen lukeminen pitää taas ikään kuin opetella uudestaan.
Some/mobiili vaikuttaa keskittymiskykyyn. Eikä mitenkään positiivisesti. Toki tekstin sisältö on ratkaisevin tekijä. Mulla on nykyään paha tapa lukea romaanejakin skannaillen, varsinkin vanhemmissa kuvailevissa teksteissä tulee helposti tl;dr-olo.
Riippuu kielestä ja tekstilajista. Suomenkielistä kaunokirjallisuutta 60-100 sivua tunnissa, tieteellisiä artikkeleita vierailla kielillä max 30 sivua tunnissa.
Vierailija kirjoitti:
Some, keskustelupalstat ja kevyet nettiartikkelit vaikuttavat ainakin omaan "lukutaitooni" paljon. Kun lukee enemmän, romaanin lukemiseen tarvittava keskittymiskyky pysyy paremmin yllä, mutta tauon jälkeen lukeminen pitää taas ikään kuin opetella uudestaan.
Olen havainnut ihan saman. Jossain välissä luin todella vähän ja se vähänkin oli vanhoja lemppareita illalla juuri ennen nukkumaanmenoa. Vei useamman kuukauden päästä takaisin vanhoihin lukutottumuksiin, aluksi en millään meinannut jaksaa keskittyä pidemmäksi aikaa. Nyt kun taas luen enemmän, ovat monet nettitekstit (artikkelit, blogit yms) alkaneet tuntua pinnallisia tyngiltä. Keskittymiskyvyn paranemisesta on ollut hyötyä muutenkin kuin lukumielessä.
Olet vain muuttanut lukutapaa.