Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mikä sinua ärsyttää ekstroverteissä? Entä introverteissä?

Vierailija
24.01.2018 |

Kertokaa!

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
24.01.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lähinnä ärsyttää nuo kaksi kategoriaa ja se, miten niiden varjolla ihmisiä työnnetään ahtaisiin lokeroihin

Vierailija
2/3 |
24.01.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Enemmän "ärsyttää" luokittelu. Joku ekstrovertti voi olla oikeasti aika ujo tuppisuu ja introvertti sosiaalisissa kuvioissa peloton hölösuu. En osaa luokitella ketään ennen kuin heidät tunnen paremmin.

Itse olen introvertti, mutten ole arka. Mulla oli lapsena ja nuorena pahoja sosiaalisia vaikeuksia. En vieläkään osaa lukea ilmeitä ja olen kasvosokea. Mulla ei ole yhtäkään kaveria ja mulle on hyvin harvinaista, että vapaa-ajalla olen jonkun seurassa. Voin olla kuukausia itsekseni ilman mitään kaipuuta mihinkään muuhun. Parikin vuotta on joskus mennyt niin. Silti mua usein pidetään hyvinkin sosiaalisena ja menevänä ihmisenä. Tykkään keskustella, pidän muista huolta ja koitan aina tehdä sosiaaliset tilanteet mahdollisimman helpoiksi kaikille.

Ihmisen käytös voi olla sisimmän kanssa todella paljon ristiriidassa. Ja ihmiset on mutkikkaita, hyvin mutkikkaita. Mua ärsyttää vain pahantahtoinen käytös, ei jonkun ujous tai toisen sosiaalisuus.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
24.01.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tulin myös kertomaan, että tämä mustavalkoajattelu kyrsii eniten. Harva on täysin kumpakaan, vaan yleensä siinä asteikon puoliväliä lähempänä. Itse ehkä vähän enemmän introvertti, mutta en rakenna identiteettiäni sen varaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kahdeksan kuusi