Mitä ihmettä, eikö miehillä saa olla armeijassa pitkiä hiuksia?
Siis tiesin kyllä että miesten pitää leikkauttaa hiuksensa ja naisten täytyy vain pitää niitä kiinni. Mutta jos on pitkähiuksinen mies, eikö mies voi pitää pitkiä hiuksiaan samalla tavalla kiinni mitä pitkähiuksisten naistenkin täytyy? Siis oikeasti, jos armeijaan menee nainen ja mies joilla kummallakin tasan yhtä pitkät hiukset, saako vain nainen pitää ne kiinni ja miehen täytyy ajaa pois? Milläs tuo selitetään? Aika epäreilua jos noin on oikeasti. Kun muutenkin vain miesten täytyy se armeija/sivari käydä.
En siis itse ole menossa armeijaan, tuli vain tämä mieleen ja koitin hakea siitä tietoa.
Kommentit (8)
Laki sanoo, että pääesikunta saa määrätä miltä miesten ja naisten pitää armeijassa näyttää.
Pääesikunta määrää, että miehen pitää näyttää siistiltä, ja siisti on määritelty mm. niin, että pitää olla lyhyet hiukset.
Käytännössä siis perustelu on "koska niin on määrätty, ja laki velvoittaa noudattamaan määräystä".
Vaikka lyhyet hiukset ovatkin huomattavasti käytännöllisemmät, niiden vaatimista ei perustella käytännöllisyydellä.
Miehille tosiaan vaaditaan lyhyt tukka, naisille ei.
Lyhyt siisti tukka kuuluu sotilaan perus olemukseen. Toki lyhyt tukka on myös erittäin käytännöllinen, esimerkkinä kaasunaamari voi vuotaa jos hiuksia pääsee naamarin ja ihon väliin. Lisäksi harjoituksissa joissa pesu mahdollisuudet ovat minimaaliset ellei jopa täysin olemattomat, niin on kaikilla helpompaa ja mukavampaa kun on lyhyt tukka.
Tietysti totta että vapaaehtoiset naiset saavat pitää pitkää tukkaa, mutta se erityisoikeus heille suotakoon. Sitten jos armeija olisi pakollinen miehille sekä naisille, niin voitaisiin pohtia tasa-arvo asiaa uudelleen.
Haittaakohan naisia koskaan tämä(kään) asia?
...koska se on eri asia! kirjoitti:
Haittaakohan naisia koskaan tämä(kään) asia?
Kyllä todellakin haittaa. Nuorena hevarina 80-luvulla pidin todella epäreiluna sitä, että tuttujen miesten piti leikata ihanat pitkät hiuksensa armeijaan mennessään. Ruotsissa sotilailla oli jo silloin käytössä hiusverkot. Suomessa ei vieläkään.
Päivi Räsästä ainakin haittasi muutama vuosi sitten, mutta Päiviä taas haukuttiin siitäkin.
Ihan perusjärkeä luulis olevan
Taitaa olla etelän miehet vauhissa
Up