Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lapsi 4v saa päättää isänsä luona mitä syödään ja nyt nirsoilee minunkin luonani, melkein mikään ei kelpaa

Vierailija
18.01.2018 |

Isänsä luona saa päättää ja valitsee aina joko ranskalaisia ja nakkeja tai kananugetteja. Juomaksi saa limsaa ja mehua. Nyt ei kelpaa enää kotona mitkään keitot, makaronilaatikko, peruna, riisi, ym. normaali perusruoka. Vesi/makuvesi/maito/piimä ei enää kelpaa. On ennemmin vaikka koko päivän juomatta. Eilenkin istui pöydässä 3½ tuntia maistamatta muruakaan ruuastaan (muussia ja kasvispihviä + kurkunpaloja) On jo ennestään laiha. Miten saan lapsen syömään?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
18.01.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jätä se lapsi rauhaan. Kyllä se syö kun nälkä tulee. Valtataistelu vain pahentaa tilannetta.

Vierailija
2/6 |
18.01.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja lapsi on isällään standarin joka toisen viikonlopun?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
18.01.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

selkeästi kaipaa kaloreita ruokaan eikä pelkkää vatsantäytettä, tee kunnon pihvejä tai yhdessä pyörittämään lihapullia jauhelihasta..

Vierailija
4/6 |
18.01.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Isän vikahan tuo.

Kyllä tuossa sinunkin ruuassa parantamisen varaa olisi. Nykyään tiedetään paremmin, että ei tuo 70-luvun perusruoka ole jaksamisen ja terveyden kannalta hyväksi.

Vierailija
5/6 |
18.01.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Trolli

Vierailija
6/6 |
18.01.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ikävä ja tuttu tilanne, meillä tosin lapset on isompia, joten sitten tuo käyttäytyminenkin on sellaista isompien lasten kiukuttelua ja valittamista. Lopulta kuitenkin sanoisin, että lapsi oppii ja sopeutuu siihen, että kodeissa on erilaiset säännöt, kun vain pidät omistasi johdonmukaisesti kiinni. Aikuinen päättää mitä ja milloin syödään ja lapsi kuinka paljon. Sen suurempaa riitaa asiasta on turha tehdä, toteat vain tämän säännön. Kyllä se sieltä rupeaa syömään, kun on aikansa koetellut kuinka paljon valtaa sinä hänelle annat ja huomannut lakkoilut turhiksi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme seitsemän yhdeksän