Miten olette masentuneena päässeer eroo toivottomuudesta ja saanut lisättyä aktiivisuutta?
Kommentit (8)
Viime keväänä kärsin työstressistä, ärtymyksestä ja epätoivon tunteesta. Tuntui ettei saa mitään aikaan, kun ei jaksa. Luin kaikenlaisia oppaita miten täytyy oppia ajattelemaan positiivisesti ja ei tuhlata energiaa asioihin joita ei voi muuttaa. Ei auttanut.
Lopulta kokeilin akupunktiota, vaikka se itsestänikin tuntui aluksi huuhaalta. Koin että stressi vaikutti olooni hyvin fyysisesti. Kävin kevään aikana 3 hoitokertaa, joiden jälkeen koin oloni helpottuneeksi.
Alkusyksystä aloitin uuden ruokavalion jossa lisäsin kasviksia ja karsin sokerit ja maidon pois. Koin että tälläkin oli suuri merkitys olitilaani. Suolisto on kuin onkin toiset aivot :)
Kävin vielä syksyllä yhden akupunktiokerran ja oli todella mukava jutella siellä miten huima kehitys viime keväästä on tapahtunut.
Nyt käytän taas maitotuotteita (ja sokeriakin), mutta pyrin syömään kasviksia päivittäin. Kevään aikana käyn varmasti vielä akupunktiossa!
Tsemppiä sinulle että löydät omar voimavarasi! En väitä että tämä on oikea hoitokeino masennukseen, mutta omalla kohdallani auttoi. Olen kärsinyt työstressistä 7 vuoden ajan epäsäännöllisesti. Toki joskus tympäsee edelleen, mutta olotila ei jää pystväksi
Vierailija kirjoitti:
Sinulla on aisiat hyvin kun on töitä. Luulisi ettei ole tilaisuutta masentua.
Itse asiassa se työ on tällä hetkellä suurin ahdistuksen aihe. Ap
No tuota... en ole päässyt eroon toivottomuudesta. Masennusta ja muita mukavia diagnooseja on roikkunut mukana jo 10 vuotta, olen nyt 21. Ainoa tapa millä saan toivoa elämääni on koulun eteneminen, koska sen avulla voisin saada tulevaisuudessa ammatin ja saada elämälleni tarkoituksen. Tosin millään ei ole enää merkitystä joten :/
Jos sua ahdistaa se työ niin kannattaa miettiä että onko se työpaikka vääränlainen sinulle vai onko vointi liian huono työntekoon. Jos jälkimmäinen niin kannattaa miettiä osa-aikaeläkettä. Näin voisit vielä pysyä joten kuten kiinni arjessa, mutta saisit myös kuntoutukselle aikaa.
Mikä työssä ahdistaa, onko sitä liikaa vai onko se sinulle täysin väärää työtä? Onko jotain tehtävissä, voiko työn määrää vähentää tai voisitko vaihtaa työpaikkaa?
Minua ahistaa myös työ tai siis työpaikka jossa en viihdy ja vielä olisi melkein 10 vuotta ennen eläkeikää :/ olen jopa harkinnut irtisanoa itseni! Kai sitä jotenkin pärjäis kun yksin asuu ,eronnut olen ja lapset jo aikuisia. En tiiä mutta vakavasti olen miettinyt lähtee työpaikasta.
Sinulla on aisiat hyvin kun on töitä. Luulisi ettei ole tilaisuutta masentua.