Lääketieteen osaajaa paikalla
Olen menossa tällaisella lähetteellä tutkimukseen: Patologisia imusolmukkeita vas obturatorius alueella,para-aortaalisesti vas bifurkaatioon asti. P.k. vartalon TT: näkyykö erillistä tuumoria ja onko imusolmukkeita laajemmalta?
Miten huolissaan tästä kannattaa olla? Millä alueella imusolmukkeita on? Onko tämä laaja alue? Mikä muu voi olla kyseessä kuin syöpä? Onko tämä lähes varma syöpä?
Huolta lisää tietysti se, kun pääsen kuvauksen todella nopeasti. Ja kuvaus vielä järjestettiin eri sairaalasta kuin missä olen tutkittavana. Odottavan aika on pitkä, joten pitää tässä välissä turvautua AV:n kotilääkäreihin.
Kommentit (4)
Imusolmukkeita on ympäri kehoa. Ne voivat turvota eri syistä, läheskään aina syy ei ole sen vakavampi kuin flunssa tai muu paikallinen tulehdus. Toisinaan se voi kuitenkin olla oire vakavammasta, joka nyt tietenkin tutkitaan.
Itse veikkaan, että ap:lla on akuutti metastoiva nekroosi.
Imusolmukkeissa vasemmalla alavatsan-nivusen alueella (eturauhanen?) havaittu imusolmukkeissa sairauteen liittyviä muutoksia. Olet ilmeisesti menossa TT-kuvaukseen (tietokonetomografia): lääkäri antanut ohjeeksi etsiä kasvainta ja seurata onko sairaita imusolmukkeita laajemmalti.
Mene hölmö pois täältä.