Mikä on tekosyysi laittaa lapsi kouluun vaikka hänellä on luunmurtuma ja sen takia jalka kipsissä?
Kommentit (10)
Sinäkö opettaisit? Ehkä koulussa saa vähän tasokkaampaa opetusta (tuo "vähän" on sarkasmia).
Meillä ei ole ollut tällaista tilannetta, mutta miksi ihmeessä lapsi ei voisi mennä kouluun kipsi jalassa sen jälkeen, kun jalka ei enää ole liian kipeä?
Koska päässään ei ole mitään vikaa.
Ei voi olla, koska Suomen valtiolla on yli 106 miljardia velkaa ja lisää velkaa tulee 600 000 euroa joka tunti. Tässä on pakko pitää yhteiskunnan rattaat pyörimässä töitä tekemällä ja hankkimalla verorahoja valtiolle. Sama juttu myös miehellä. Maksamme myös molemmat asuntolainaa pois. Siksi. Kelaan etuuksia emme ota, jos niitä ei ole pakko hakea tai näitä myönnetä automaattisesti. En halua rasittaa valtion velkataakkaa yhtään enempää kuin on pakko.
Olin itsekin kipsi jalassa töissä heti kun kipu loppui. Ei se kipsi aivotyöskentelyyn vaikuta.
Ja harvapa vanhempi pystyy yhtäkkiä ottamaan monta viikkoa vapaata töistä opettaakseen lastaan.
Se on se oppivelvollisuus, ja hyvä niin. Kipsihän voi olla monta kuukauttakin jalassa, eihän sitä voi neljän seinän sisässä istua sitä aikaa. Johan sitä ahdistuu ja masentuu.
Kipsi ei estä koulunkäyntiä, kunhan mitään kipuja ei enää ole. Pysyy paremmin opetuksessa mukana.
Vierailija kirjoitti:
Olin itsekin kipsi jalassa töissä heti kun kipu loppui. Ei se kipsi aivotyöskentelyyn vaikuta.
Ja harvapa vanhempi pystyy yhtäkkiä ottamaan monta viikkoa vapaata töistä opettaakseen lastaan.
Sen kotiopetuksen ei odoteta olevan päivällä. Riittää että sen hoitaa. Itse en kyllä laittaisi. Kiinan tunnit olisi pakko kyllä seurata skypellä, en osaa tarpeeksi.
Käypähoito.