Kannattaakohan TE-toimistojen virkailijat Aktiivimallia?
Kommentit (9)
Ei meilläkään taida kukaan kannattaa. Yritetään tiedottaa siitä asiakkaillemme, mutta meille on tullut ylempää ohje, että aktiivimalli on maksajan eikä meidän asia. Palveluja järjestämme edelleen vanhan palvelumallimme emmekä aktiivimallin mukaan.
Vahinko, että ne pellet eivät lakia rustatessaan tehneet sitä loppuun asti. Ei anneta resursseja toteuttaa mallia kunnolla nöyryyttämättä ihmisiä. Eihän aktivoinnissa sinänsä mitään pahaa ole mutta tämä nykyinen malli on hanurista. Tärkeintä olisi aktivoida ja mahdollistaa palkallisten työpaikkojen syntyminen. Palkattomat orjatyöt eivät kuulu sivistysvaltioon.
Allekirjoitin kansalaisaloitteen aktiivimallin perumiseksi ja kahvipöydässä töissä selvisi, etten ollut ainoa.
Te-toimisto tekee vain mitä ylempää käsketään. Totta kai sen paskan ottaa vastaan se asiakaskontaktissa oleva työntekijä jolla ei ole muuta osallisuutta juttuun kuin sattuu olemaan töissä te-toimistossa.
Ei kannateta. Mutta työttömyysturva vaatisi perusteellisen uudistuksen ja yksinkertaistamisen!
Vierailija kirjoitti:
Te-toimisto tekee vain mitä ylempää käsketään. Totta kai sen paskan ottaa vastaan se asiakaskontaktissa oleva työntekijä jolla ei ole muuta osallisuutta juttuun kuin sattuu olemaan töissä te-toimistossa.
Jep, mutta onneksi meitä ei enää ole kahden vuoden päästä, jos makusote etenee aikataulun mukaisesti 😊 Päästään sitten mekin "nauttimaan" työttömyydestä tai tekemään viiden ihmisen työt maakunnassa...
Mitä valtion hommia muka tehdään ruohonjuuritason osaajia kuunnellen? Ministeriöt tekevät kivoja poliittiisia päätöksiä, joilla ei ole mitään tekemistä todellisuuden kanssa.
Ja se vähän mitä minä olen ollut TE-toimiston väen kanssa tekemisissä, niin heitä ei kyllä kiinnosta mikään, jossa oikeasti jotain hyödyllistä työnhakijan eteen tarvisi tehdä. Rasti ruutuun, parit laatikosta toiseen ja seuraava asiakas kiitos.
Itse sain tunti sitten työkkäristä puhelun. Virkailijan mielipide tuli kyllä selväksi aktiivimallista eikä se tosiaan ollut positiivinen. No auttoi kuitenkin minut pilipalikurssille viideksi päiväksi
Meiltä ei todellakaan kysytä mitään. Päätökset tehdään Arkadian mäellä, jossa ei kosketusta arkirealismiin. Me olemme kuitenkin eturintamassa ottamassa kaiken p;n vastaan. Tässä haluaisinkin vielä korostaa ettei aktiivimalli ole TEM:n keksintö vaan STM:n
Ps: Kiitos sinulle, että kysyit ;o)a