Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

KELA toimi lainvastaisesti

juristi-29
31.12.2017 |

Peruste jolla KELA uhkasi katkaista Ossi Nymanin työmarkkinatuen oli laiton. Ossi Nyman on kirjallisesti ilmoittanut KELA:lle olevansa työmarkkinoiden käytettävissä. Silloin hän on lähtökohtaisesti työmarkkinoiden käytettävissä. KELA ei voi tätä kumota tätä lausuntoa perustuen Ossin johonkin muihin siviilielämässä annettuihin haastatteluihin, joissa hän ei ole edes todennut etteikö ottaisi mitään työtä vastaan.

http://www.iltalehti.fi/tyoelama/201712312200637607_tb.shtml

Esikoiskirjansa myötä laajaa julkisuutta saaneen työttömän Ossi Nymanin mukaan TE-toimisto ei katkaissut hänen työmarkkinatukeaan, mutta hän antoi tilanteestaa selvityksen.

Kelan mukaan ilman korotuksia työmarkkinatuen määrä on keskimäärin 697 euroa kuukaudessa. Tuesta pitää maksaa vero.

Nyman itse katsoo käyttäneensä työmarkkinatukea ikään kuin kansalaispalkkana, jonka varassa hän on voinut keskittyä tekemään sitä, mitä haluaa, Aamulehden jutussa kirjoitetaan.

Nylundilta ilmestyi syksyllä uutuuskirja, joka kantaa nimeä Röyhkeys. Se kertoo miehestä, joka välttelee työtä. Tarina perustuu vahvasti Nylundin omiin kokemuksiin.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla