Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onkohan työttömissä paljon sellaisia jotka kokee olevansa oikeasti työkyvyttömiä?

mistä kyse
29.12.2017 |

Minulla on diagnosoitu fyysinen pitkäaikaissairaus ja olen työkyvytön siitä johtuen. Kaverini on terve mutta pitkäaikaistyötön. Hänellä on ammattiin pätevöittävä tutkinto. Aina kun sanon jotain työkyvyttömyydestäni esim. nyt tämän aktiivimallikeskustelun aikana, kaverini samastaa oman tilanteensa minun tilanteeseeni. Sanon esim. että minuahan tämä ei koske kun ole työkyvyttömyyseläkkeellä, tähän kaverini sanoo, että hänkään ei pysty tekemään töitä ja on käytännössä työkyvytön. Onkohan työttömissä paljonkin sellaisia jotka kokevat olevansa työkyvyttömiä esim. masennuksen tai ahdistuksen takia? Tämä on mietityttänyt minua jo kauan.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
29.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

On varmasti eri syistä enemmän tai vähemmän työkyvyttömiä kymmeniä tuhansia. 

Vierailija
2/4 |
29.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

sos.fob

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
29.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Työkyvytön voi olla myös mielenterveydellisten syiden johdosta, fyysiset sairaudet eivät ole ainoita invalidisoivia ongelmia. Kukaan tuskin tietää kuinka paljon työttömissä on mielenterveyden häiriöiden vuoksi työkyvyttömiä. Moni roikkuu työkkärin listoilla kun eivät pääse eläkkeelle, mutta heidän mahdollisuutensa työllistyä tai jaksaa työelämässä, ovat olemattomat.

Vierailija
4/4 |
29.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

On. Heitä (tai siis meitä) on tosi paljon. Jos kaikki työkyvyttömyyseläkkeelle kuuluvat pääsisivät sen piiriin nykyisestä löysästä hirrestään, jo sillä kaunistuisi työttömyyslukemat kummasti. Itse en kuitenkaan tuohon joukkoon kuulu. En olisi kykenevä vakituiseen työhön, mutta en toisaalta ole työkkärin kirjoilla. Elän ilman mitään yhteiskunnan tukia siis ja aion jatkaa näin niin kauan kuin vain pystyn.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi viisi kolme