Aktiivimalli-kansalaisaloite rikkonut jo 70000:n allekirjoittaneen rajan
Kommentit (8)
Seuraavaksi allekirjoittakaa aloite kansanedustajien sopeutumiseläkkeen poistamisesta!
Mistäs 55-63 vuotias työn nappaa ?????? Täällä missä ikäsyrjintä on POP ! Helppo se on hymyillä S hallituksen !!! Työtön EI ole syyllinen omasta työttömyydestään kun siihen tilaan on laitettu! Todella todella lapsellista ja tyhmää touhua tällaiset aktiivimallit!! Ne jotka ovat saaneet olla työpaikassaan niin heidän on toki helppoa hymyillä asialle.
Kaikkien pitää nyt vaan olla tarkkoina, että kyseessä on oikea aloite. Listalle on nyt tullut uudempiakin aloitteita.
Ääniä tulee tällä hetkellä vähän päälle 2000 päivässä, mikä ei välttämättä riitä edes 150 000 ääneen tammikuun loppuun mennessä, jos äänimäärä hiipuu vaikka 1000:een päivässä.
Eihän tuon nimien keräilyn takia muuteta mitään. Muodollisesti käsitellään uudelleeen ja todetaan ettei muuteta. Turhaa hommaa.
Jos tekisin aloitteen, että verotus kaikilla olla maksimissaan 10 % tai että arvonlisävero kokonaan pois, saisin varmaan miljoona kannattajaa hetkessä.
Mutta hyvä, että työttömät ovat nyt aktivoituneet ja ottaneet kantaa edes johonkin.
mitä järkee tällasissa aloitteissa..? aina ne vaan meitä kusettaa, ihan sama.. en allekirjota enkä äänestä. työttömänä on muutenkin tarpeeksi vittumaista.
Niin on. Rikotaan 100 000. Eli viestiä kaikille tuttaville, omille vanhemmille jne. Kaikki allekirjoittamaan