Suuttuisitko jos mies kosisi painonpudotusohjelmassa? :D
Tuossa suomalaisessa Hurjat rakkauskilot ohjelmassahan yksi mies kosi naistaan finaalissa. Siinä siis molemmat parit ovat ylipainoisia ja he laihduttavat ollen melkein puoli vuotta erossa toisistaan. Finaalissa tulokset paljastettiin molemmilta ja pari näki toisensa pitkän eron jälkeen. Siinä yksi mies (Antti?) kosi naistaan (Miiaa?) painonpudotuspaljastusten jälkeen.
Nainen yritti siinä miehen kosittua supattaa:"Ei täällä. Tää ei oo sellanen paikka.. Tästä olis pitänyt puhua etukäteen." Miesrukka kertoi yleisön kuullen käyneen jo pyytäneensä kosintaan lupaa naisen vanhemmilta ja asia oli kuulemma heille ok. Mies toisti kysymyksen, tuleeko nainen hänen vaimokseen. Nainen polvistui myös miehensä eteen ja supatti:"Tää on meidän yksityisasia.. Kyllä mä tuun, mutta yksityiskohdista sovitaan sitten yhdessä kaksin." Juontaja kysyi, oliko se kyllä ja yleisö taputtaa hurmioituneena. Juuri kihloihin mennyt pariskunta halaa.
Tästä tuli mieleen, oliko naisen suhtautuminen yleinen naisten mielipide? Loukkaantuisitteko te jos teidän miesystävänne kosisi teitä tuolla tavalla painonpudotusohjelmassa? ;)
Kommentit (7)
Minä en haluaisi tulla kosituksi yleisön edessä.
Suuttuisin kosisi missä tahansa julkisesti. En halua sellaista ja hän sen kyllä tietää.
En tykkäis. Tosin en kyllä halua telkkariin muutenkaan, varsinkaan laihdutusohjelmaan
"Me kun ollaan tälläsiä läskejä niin mennään nyt tässä sitten kihloihin tälläsessä läskiohjelmassa, palttiarallaa. Ollaan vähän onnistuttu pudottamaan painoa niin kehtasin sitten nyt kosia. Vähät siitä, että häpäisen naisen kaikkien edessä ja muistutan meitä läskiydestämme koko loppuikämme."
Niin joo. Enpä tiedäkään, oliko tuolle ohjelman naiselle ongelma nimenomaan vaan se julkisesti kosiminen tai juuri tuo laihdutusohjelmassa kosiminen. Itse olisin kosinnasta ikionnellinen, mutta silti loukkaisi ja nolottaisi tuo laihdutusohjelmassa kosiminen, vaikkei julkinen kosinta minua yleisesti haittaisikaan.
Jokin unelmieni kosinta oikeastaan olisikin julkinen. Vaikka ravintolassa tai jossakin tapahtumassa. Unelmakosinta olisi mulle jossakin ihanassa ravintolassa mies eka kehuisi vähän minua ja meidän suhdetta. Sitten polvistuisi, esittäisi kosinnan sormus käsissään. Vastaisin tahdon ja muut ympärilläolevat taputtaisivat. Tilaisimme kuohuvaa kosinnan kunniaksi ja jotkut namit jälkkärit. <3
Tärkeintä on kuitenkin, että mies itse esittäisi kosinnan ja polvistuisi perinteisesti sormuksen kanssa. En arvostaisi jos joku muu kuuluttaisi "Matti tahtoo pyytää sinua vaimokseen, Anna. Mitä sä Anna vastaat Matille?" Ei näin. Kosikaa itse miehet ja polvistukaa sen sormuksen kanssa. Jokainen nainen ansaitsee hyvän kosinnan. Tietysti niille se kannattaa tehdä yksityisesti, jotka ovat sanoneet vihaavansa julkisia kosintoja.
En tykkäisi jos minua kosittaisiin tuolla tavalla tekemällä asiasta julkinen spektaakkeli. Minusta tuo on epäreilu tapa kosia, koska paine vastata myöntävästi suorassa lähetyksessä miljoonan suomalaisen edessä on todella musertava.
Suostuisin mutta itkisin varmaan häpeästä aina kun kosintaa muistelisin