Sisaruksettomalla lapsella tylsä joulu?
Meillä on yksi lapsi, 5v. Muistelen, että itsestäni kouluikäisenä lapsena tuntui vähän tylsältä jouluna silloin kun sitä vietettiin kolmisin, minä ja vanhemmat. Meillä oli kaikki kivat perinteiset jutut ja äiti laittoi joulua kauniisti, mutta olihan se vähän pitkäksi käyvää aikaa, kun 80-luvulla ei ollut sopivaa mennä soittelemaan kaverinkaan ovikelloa jouluna. Sitten myöhemmin, kun olin 10-vuotias, mummo ja vaari muuttivat takaisin Suomeen Ruotsista ja aloimme viettää yhteisjouluja. Ne oli paljon hauskempia jouluja omasta mielestäni. Oli aina vähän kateellinen kavereille, joilla oli sisaruksia ja kaikissa jouluohjelmissakin oli aina se iloinen perhe, jossa lapsoset leikkivät yhdessä, oli sellaista kivaa joulupöhinää. Mun vanhemmat kyllä kasaili mun kanssa legoja, isä auttoi uuden junaradan kanssa ja äit kutoi nukelle nuttua jne. mutta en voi välttyä muistelemasta sitä, että kaikesta siitä idyllistä huolimatta olin vähän tylsistynyt ;D
Miten teillä muilla? Entä te, joilla on nyt lapsi, jolla ei ole sisaruksia. Onko tällainen ajatus käynyt mielessä? Itselläni on tämä ajatus ja muisto alkanut nousta mieleen kun tuo tyttö alkaa saada ikävuosia lisää. Mielellään me oltais se sisaruskin tehty, mutta minkäs teet kun kroppa ei ole toista suonut.
Kommentit (5)
Vierailija kirjoitti:
Mun lapset leikkii serkkujen kanssa joulunajan ja odottaa innoissaan
Eli lapsesi ei vietä joulua kolmisin vanhempensa kanssa? Eihän se silloin ole se asia, josta tässä on kyse?
Minulla ei ollut mitään iloa sisaruksista jouluna. Liian suuri ikäero, 7 ja 8 vuotta. (Toinen on minua 7 vuotta vanhempi ja toinen 8 vuotta nuorempi).
Riippuu niin paljon lapsesta ja vanhemmasta kuinka ainoana lapaena kokee joulun . Oma 18 vuotiaa joka on viettänyt aina joulun ainoana lapsena, pyysi jo tänään että haen hänet joulun viettoon.
Meillä naapurissa myös ainoa lapsi. Joten tytöt leikkii keskenään, jo joulupäivänä
Mun lapset leikkii serkkujen kanssa joulunajan ja odottaa innoissaan