Miksi ihmiset tuntevat itsensä huonoksi sen takia, etteivät vietä joulua niin kuin "muut"?
Kun moni muukin harmittelee ihan samaa asiaa. Kaikki siis harmittelevat omaa jouluttomuuttaan tietämättä, että niin harmittelee ne monet muutkin, joista voisi kuvitella ihan muuta.
Minä olen jo vuosia sitten lopettanut kilpailemisen. En vietä joulua enkä tunne siitä huonoa oloa, etten vietä joulua, kuten "kuuluisi".
Uskaltakaa uhmata typeriä sääntöjä, olkaa rohkeasti omia itsejänne älkääkä tunteko syyllisyyttä asioista, jotka ovat täysin tyhjänpäiväisiä.
Kommentit (4)
Naiseus.
Monenko miehen olet kuullut potevan syyllisyyttä tästä aiheesta.
Ei hössöttämistä täällä. Ostin rosollia ja pipareita, siinä ainoat jouluruuat. Muuten ihan tavallisia arkiruokia. Joulukuusi on koristeltu ja kynttilöitä palamaan. Mitään muuta hössötystä ei tarvita. Ostan varmaan laatikoita sitten joulun jälkeen tarjouksesta.
Naisilla on tapa suorittaa ja hössöttää. Parempi olisi ihan vaan rentoutua ja tehdä mitä huvittaa, varsinkin jos on perheetön.
Kilpailemisen? Ei joulu ole mikään kilpailu, jokainen viettäköön sen niin kuin itse haluaa.
Enpä kuule tiedä, kun en tunne itseäni sen takia mitenkään huonoksi. Itse olen tuunannut jouluni sellaiseksi, mistä pidän, eikä se välttämättä ole joka vuosi samanlainen. Tosin lapsettomana itsekkäänä sinkkuna siihen on mahdollisuus.