Oletteko saaneet asuntolainaa määräaikaisessa työsuhteessa?
Kommentit (8)
Vierailija kirjoitti:
Olisin saanut mutten ottanut. Seuraavana päivänä sanoin pomolle että työsuhde vakinaistetaan ja puolessa tunnissa kirjoitettiin uusi sopimus.
Uskopuhetta mutta paskon
Olen. Mut oli aika halpa asunto + 1/3 asunnon hinnasta jo omaa rahaa.
Olen. Olen alalla, jolla ei työt lopu. Myöskin koulutus antaa kelpoisuuden virkoihin, joita teetetään koko ajan määräaikaisilla ei-pätevillä.
No en ollut yksin mutta molemmat oltiin miehen kanssa pätkätyöläisiä ja vastavalmistuneita. Itse hoitaja ja mies rakennuspuolella. Tämä toki hövelimmän lainan annon aikaan 2000-luvun alkupuolella. Sittemmin vakipaikat molemmilla ja suurempi lainakin asunnon vaihdon myötä hankittuna.
Lainansaanti ei riipu työsuhteen laadusta mutta pankit katsoo sitä osana kokonaisuutta. Jos olet töissä alalla, jossa on tapana työskennellä määräaikaisissa työsuhteissa ja alalla riittää töitä, ei sinun määräaikaisuutesi ole mikään ongelma. Varsinkin, jos niitä määräaikaisia työsuhteita on ollut samalle työnantajalle jo useita.
Pankkia kiinnostaa maksukyky ja nykyinen varallisuutesi. Ilman omia säästöjä ei saa asuntolainaa vaikka olisi vakituinenkin työsuhde.
Olisin saanut mutten ottanut. Seuraavana päivänä sanoin pomolle että työsuhde vakinaistetaan ja puolessa tunnissa kirjoitettiin uusi sopimus.