Onko sulaa hulluutta ostaa 2 -vuotiaalle pyörä?
Kommentit (7)
omani on nyt 2½ v ja haluaa selkeesti oppia pyöräilemään. Kokeilin viime syksynä ja ei halunnut mennä lähellekkään sitä. Osta vaan, säilyyhän se syksyyn jos ei nyt suostu ajamaan.
meillä työnnettiin tyttöä jo 1v6kk iästä ja vuoden päästä polki jo itse.
Kesällä harjoiteltiin ajamista, mutta ei oikein tajunnut polkemisen ideaa, vaikka käsillä autoin. Pysyi kyllä hyvin pyörän päällä, kun vedin perässä sitä, ja osasi kiivetä siihen itse. Ja soittaa kelloa.
Eli ei varmaan ihan pyörälenkit mielessä kannata pyörää noin pienelle ehkä ostaa. Mutta tämäkin on varmaan tosi yksilöllistä (muun motorisen kehityksen lisäksi), miten oppii polkemaan.
pyörää itse eteenpäin ja yritti jo polkea, nyt talvella on harjoitellut kerhon jumppasalissa polkemista ja viime viikolla pihalla osasi jo polkea ihan hienosti. Että ei sulaa hulluutta ollenkaan :)
Nopeesti oppi polkemaan apupyörien kanssa. Välillä työnnettiin kävelylenkeillä ollessa.
Tosin ei ostettu uutta. Löydettiin pyöräliikkeestä käytetty tunturi 30 eurolla. Sama pyörä menee nyt vielä tulevan kesän (täyttää syksyllä 4v), mutta sitten pitää jo ostaa 16 tuumainen. Silloin vois harkita jo ihan uudenkin ostamista.
" 12 Nopsalla jo viime vuonna. Niin ettei mun mielestäni ole ollenkaan hullua ostaa kaksivuotiaalle pyörää. Kannattaa kuitenkin muistaa, että lapset on erilaisia, eli ei kaikkia lapsia edes kiinnosta pyöräily niin paljoa, että oppisi varhain tuon jalon taidon. Meillä asiaa auttoi isompien sisarusten esimerkki.