Teini ei suostu käyttämään silmälaseja. Mitä tekisitte?
Poika sai silmälasit kesällä. Toisessa silmässä -2 ja toisessa -4 eli huonosti näkee. Ei suostu kuitenkaan käyttämään laseja kun kotona TV:tä katsoessa ja sekin vaan monen kehoituksen jälkeen.
Kommentit (26)
Jestas, sehän jää auton alle noilla miinuksilla. Miten muka edes näkee teeveetä ilman laseja?
Vierailija kirjoitti:
Osta piilolinssit sille.
Tätä olen ehdottanut, mutta ei suostu laittamaan mitään silmiinsä. On niistä erittäin arka.
Vierailija kirjoitti:
Jestas, sehän jää auton alle noilla miinuksilla. Miten muka edes näkee teeveetä ilman laseja?
Meillä on iso TV ja istuu sen verran lähellä. Väittää myös näkevänsä koulussa taululle. Vaikea uskoa, mutta koulu ainakin menee hyvin. Ap
Vierailija kirjoitti:
Joku tässä tarinassa mättää.
Juu, nuo miinukset. Trolli-ap:llä ei ole itsellään ole laseja, joten hän ei tajunnut että provonsa kaatui noihin vahvuuksiin. Ei se millään "meillä on iso telkka" -selittelyillä korjaannu.
En tekisi mitään. Miksi minun pitäisi asiassa jotain tehdä? Tuon ikäinen osaa käyttää laseja silloin kun haluaa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Osta piilolinssit sille.
Tätä olen ehdottanut, mutta ei suostu laittamaan mitään silmiinsä. On niistä erittäin arka.
Noin sitä pitää. Provoon lyödään pökköä pesään. Tämä on sitä provonkehittelyä, jossa trolli tyrmää höpsöistä syistä kaikki ehdotetut ratkaisut. Tätä voidaan jatkaa vaikka kuinka pitkään.
Meillä myös 16v tyttö ei suostu käyttää laseja vaikka samat vahvuudet. Ei ole varmaan koko yläasteen aikana käyttäny. Sai lasit jo 5 vuotiaana ja silloin käytti mut murkkuiän alkaessa lensi lasit repun pohjalle. Mennään kokeilemaan piilareita ensi viikolla.
Kiellä silmälasien käyttö, niin johan alkaa teiniä kiinnostaa!
Piilarit oppii pian laittamaan, vaikka aluksi aristelisi. Mä pelkäsin aluksi hirveästi koskea silmiini, mutta omassa rauhassa harjoittelemalla opin oikean tekniikan piilolinssien laitolle. Eli ostaisin silti pojalle piilareita, en hoputtaisi, mutta varmaan jossais vaiheessa turhautuu huonoon näköön ja haluaa kokeilla. Aikuisena voi sitten käydä silmien laseleikkauksessa kun näkö ei enää huonone, itse kävin 22-vuotiaana.
On noi miinukset kyllä hurjat. Mulla oli -1,25 muistaakseni molemmissa ennen laserleikkausta ja kaikki oli ihan sumeaa ilman laseja, en tod nähnyt esim. koulussa taululle.
Vierailija kirjoitti:
Poika sai silmälasit kesällä. Toisessa silmässä -2 ja toisessa -4 eli huonosti näkee. Ei suostu kuitenkaan käyttämään laseja kun kotona TV:tä katsoessa ja sekin vaan monen kehoituksen jälkeen.
Sitä kiusataan niistä. Ostakaa piilarit ja opettelee käyttään niitä.
Miten noin sokea sai vasta nyt lasit? Meidän pojalla samaa tasoa ja ollut lasit jo eskarista, kun huomattiin ettei näe.
Noilla miinuksilla ei näe koulussa lainkaan taululle. Ei näe kunnolla edes opettajaa. Itsellä oli -0.75 ja -1.0 kun hankin lasit ja silloinkaan en enää nähnyt eturiviltä kunnolla taululle.
Noilla miinuksilla ei mikään tarkennu ilman laseja, provo. Kukaan ei ole selvinnyt tuollaisilla teini-ikään ilman laseja.
Ihan varmasti ei näe taululle, jos -0.4 ja -0.2, noilla lukemille on jo aika "sokea".
Ja ihan omasta kokemuksesta kirjoitan.
Tulen tähän nyt vielä selventämään, ettei kyseessä ole todellakaan provo. Olisikin. Tämä on ihan oikea ongelma, jonka kanssa on painittu kesästä asti. Poika on aina ollut erittäin omaehtoinen ja nyt vielä murrosikä sitä vahvistaa.
Pitääkö piilolaseja varten mennä taas silmälääkäriin? Heinäkuussa käytiin. Ap
Teini ei suostu käyttämään kortsuja. Mitä tekisitte?
Ei haluttas olla 30-kymppinen mummokaan.
Ja ikää 15 v.