Lapset tulee tehdä nuorena, jo opiskeluaikana
Lukion ja ylioppilaskirjoitusten jälkeen, kuten myös korkeakoulu/yliopisto-opintojen alkuaikoina on ihmiselle mitä parhainta aikaa saada lapset. On myös huomattu, että lasten saaminen ei vaikuta opintomenestykseen kuin korkeintaan positiivisesti, sillä opiskelijat, joilla on lapsia, saavat vuoden aikana keskimäärin enemmän opintopisteitä suoritetuksi kuin lapsettomat opiskelijat. Ehkäpä lasten saaminen muokkaa ihmisen arvomaailmaa vastuullisempaan suuntaan. Jää pois kaikki turha bilettäminen ja muu rellestäminen ja ihminen keskittyy oikeasti tärkeisiin ja merkityksellisiin asioihin. Ei siis ole mitään syytä sille, miksei lapsia voisi tehdä nuorena. Arvostan erittäin suuresti niitä nuoria vanhempia, jotka hankkivat opiskeluaikoina lapset.
Kommentit (3)
Joo tosi hyvä idea hankkia lapsia kun ei ole yhtään rahaa. Koska lapset eivät tarvitse vaatteita, ruokaa, lääkkeitä, tilaa ym. Not.
Vierailija kirjoitti:
Mieluiten jo yläasteella.
Kannatan tätä! Tällöin ei muut huolet vielä hirveästi paina ja parhaassa tapauksessa saa vielä vanhemmilta viikkorahaa, jolla voi kustantaa vauvanjuttuja ja saa vieläpä isovanhemmat vaikka kasvattamaan koko lapsen. Ei kuitenkaan ole vielä täysi-ikäinen, jolloin baarit ei vielä välttämättä houkuta niin paljoa. Sitten kun lapsi on täysi-ikäinen niin itsekin on vasta kolmekymppinen, joten hyvin voi bailata lapsen kanssa yhdessä. Kaikkein parhaimmassa tapauksessa ei tarvitse itse rahoittaa lapsensa eikä omaa elämää, kun sen tekee yhteiskunta.
Mieluiten jo yläasteella.