Verhot edessä vai ei verhot edessä.
Pidättekö verhoja ikkunoiden edessä jos naapureista suora näkymä sisälle? Ja jos ette peitä verhoilla ikkunoita niin miten kykenette olemaan relax omassa kodissa?
Kommentit (3)
Pimeällä pidän aina verhoja niiden ikkunoiden edessä, joista näkyy naapuriin ja kadulle, valoisalla en. Siinä ikkunassa joka on metsään päin en pidä koskaan verhoja kiinni.
Yritän olla välittämättä siitä että naapurit näkevät sisälle vastapäisistä ikkunoista, mutta vaikeaa se on. Pimeällä laitan verhot eteen, mutta joskus myös valoisan aikaan, kun tulee tunne että haluan olla ihan suojassa katseilta.
Se mikä tässä kerrostaloasumisessa eniten rassaa, on yksityisyyden puute. Kaikki kuuluu asunnosta rappukäytävään ja naapuriasuntoihin ja kuka tahansa voi seurata elämääsi vastapäisistä taloista, jotka ovat vain alle kymmenen metrin päässä.
Meillä on verhot edessä, mutta naapuri onkin kamala kyttääjä.