Voiko työnantaja pakottaa laittamaan itsenäisyysasun?
Esimies sanoi että kaikilla oltava huomenna itsenäisyysasu. Minun mielestäni laki ei tunne itsenäisyysasupakkoa! Juristit, help!
Kommentit (5)
Mikä on itsenäisyysasu? Vai vaan juhlakamppeet?
Valkonen kauluspaita ja siniset farkut. Olet pukeutunut ja takuulla löytyy kaapista.
En tiedä, onko lakisäänteistä, mutta ainakin mun entisellä työpaikalla (palvelutalo) kehoitettiin pukeutumaan aina eri teemojen/ vuosijuhlien mukaisesti. Esim. itsenäisyyspäivänä juhlavaatteet ( ei sentään iltapukua :), jouluna tontuiksi jne. Tämä oli tietysti vapaaehtoista, mutta harva kieltäytyi.
Työnantaja voi määrätä pukeutumisen, mutta monesti silloin sopimukseen on kirjattu, että työvaatteet tulevat talon puolesta. En nyt kuitenkaan jättäisi noudattamatta, mutta samalla kyselisin diplomaattisesti, että sponssaako työnantaja jatkossa vastaavat keissit vai mikä on meininki.
hmm, mikä työpaikka? joissain on univormut, esim varastoissa, mutta siellä itsenäisyyspuku oliskin jo turvallisuusriski melkei, toimistossa ei työnantajalla sais olla mitään sanomista mitä vaatteita pitää pukea päälleen, enintään rento meininki / asiakas tulossa, ykköset päälle muistaakseni.
eihän se laillisesti voi laittaa maksamaan jostain puvusta joka pitäs mennä ostamaan ihan erikseen :D vedä jotai sinivalkosta päälle ja sano että "esteettinen valinta".