Kuinkahan tuo lapseni tulee pärjäämään elämässä :-(
Hän syntyi täysin ilman raajoja ja jo nyt 7kk iässä hänestä näkee, että hän on erittäin syvästi kehitysvammainen koska hän on vain kasvanut, mutta ei ole kehittynyt lainkaan. Hän ei ole oppinut syntymänsä jälkeen mitään vaan on yhtä avuton kuin syntyessään. Hän on myös luultavasti lähes täysin kuuro ja sokea.
Kommentit (10)
Voimia teille:) Monesti sitä vaan tekisi mieli auttaa ihmisiä ja perheitä vapaa-ajallaan, mutta pitäisi mennä järjestöjen kautta asiaa kyselee..
Ei saa lannistua. Kasvata hänet uskomaan itseensä lujasti. Saamme hänestä ehkä vielä yhtä hyvän pääministerin, kuin nykyinen!
Ei tuommoinen tule koskaan omillaan pärjäämään että täytyy toivoa Suomen pysyvän edes jonkinlaisena hyvinvointivaltiona, muuten kohtalo on karu.
Oikeesti? En ihan heti niele tätä aloitusta.
Ja ehkä oudointa on toi otsikko. Vastaushan on ihan selvä jos asiat on niinkuin ap kertoo; raajaton, sokea, kuuro, syvästi kehitysvammainen lapsi on koko ikänsä jossain laitoksessa ja on varmasti hyvin vaikea selvittää tunteeko lapsi onnellisuutta tai mitään muutakaan.
Eipä tule mitenkään pärjäämään yleisellä pärjäämisen kriteereillä.
Raajaton, sokea ja kuuro. Miten määrittelet tässä tapauksessa pärjäämisen?
Suomessa pysyy hengissä, koska hoito.
Inhottaa vastata tällaisiin, koska aina epäilee provoa. Vähän epäilen, ettei raajatonta lasta päästetä ulos kohdusta. Raajattomuus tulee jo ensimmäisessä ultrassa selväksi.
Yököttävä provo.
Miksi kaikki yhteiskunnalisesti tärkeät aiheet poistetaan, mutta tällaiset jäävät.
Yksikään lapsi ei Suomessa synny raajattomana.
Provoooo..taas tämä hullu liikenteessä.
Vierailija kirjoitti:
Yököttävä provo.
Miksi kaikki yhteiskunnalisesti tärkeät aiheet poistetaan, mutta tällaiset jäävät.
Yksikään lapsi ei Suomessa synny raajattomana.
Jos vanhemmat niin tahtoo, niin ei kai lääkärit voi pakottaa aborttiin?
Huoh