Tinder-miehen valehtelu iästä
Olen 50 ja risat, minulla oli mätchinä 50-vuotias mies, joka kertoi elämästään ja tekemisistään sen verran avoimesti, että pystyin googlaamalla selvittämään henkilöllisyyden. Noista tiedoista paljastui myös, että hän on oikeasti 60-vuotias.
Kerroin että olen googlannut ja arvelin että mitä muuta sitten mahtaakaan valehdella... Hänen mielestään siinä ei ollut mitään väärää, että huijaa ikäänsä 10 (!) vuodella, koska hän on menevä mies, eikä halua mitään keinutuolissa istuvaa mummoa. (Kaikki muu oli kyllä rehellisesti kerrottu viesteissä.)
Nyt tuo sama tyyppi tuli uudestaan vastaan, ottanut uuden kuvan melko onnistuneesti edullisessa valossa - harmaat hiukset näyttäen vähän tummemmilta ja kuva rajattu niin ettei kaljapömppis näy.
Mitä mieltä, onko mielestänne tämmöinen ihan ok?
Harmi etten tullut kysyneeksi milloin hänellä on tapana paljastaa oikea ikänsä niille, jotka eivät ole olleet itseni tavoin uteliaita.
Kommentit (17)
Jos hän itse pitää mahdollisena, että 60-vuotias voi olla yhtä nuorekas kuin 50-vuotias, miksi hän olettaa, että naisten kohdalla ei olisi samoin. En noin tyhmää miestä kyllä päästäisi jatkoon.
Vierailija kirjoitti:
Jos hän itse pitää mahdollisena, että 60-vuotias voi olla yhtä nuorekas kuin 50-vuotias, miksi hän olettaa, että naisten kohdalla ei olisi samoin. En noin tyhmää miestä kyllä päästäisi jatkoon.
Mainitsin hänelle tästä, mutta ei mennyt jakeluun... Kuulemma edellinen naisystäväkin oli yli 10 vuotta nuorempi.
Vähän harhainen ehkä, poistin kyllä ei ole jatkossa enää.
Ap
Älytöntä, koska paljastuu kuitenkin, ja sitten tulee toiselle just tuollainen olo, että mistähän muusta se valehtelee. Eli tuolla antaa välittömästi itsestään epärehellisen kuvan.
Vaikea muutenkaan ymmärtää syytä tuommoiselle, koska jokainenhan ymmärtää että 35+ -ikäiset ihmiset ovat hyvin erilaisia sen mukaan, miten ovat pitäneet itsestään huolta ja miten elämä on kohdellut yms. No, voi kyllä olla että kaikki Tinderin käyttäjät eivät ole tätä sisäistäneet ja ikärajoilla rajaavat pois liian vanhaksi sellaisia, joihin kyllä tosielämässä kiinnittäisi huomiota eikä pitäisi ollenkaan liian vanhana? (Tai vastaavasti liian nuorena.)
Voi kyllä olla, että joskus vaikuttaa järkevältä valehdella ikänsä, ja voihan olla että joskus se käytännössä toimiikin toivotulla tavalla.
Mä näytän ikäistäni nuoremmalta ja lähes aina kiinnostun itseäni nuoremmista miehistä, mutta en koskaan valehtelisi iästäni. Sitä paitsi vähän aikaa sitten olin kiinnostunut miehestä, jonka oletin samanikäiseksi kuin mä, mutta onkin 7 vuotta vanhempi.
Ehkä ihmisten pitäisi yleisesti ottaen vähän rentoutua näiden ikäjuttujen kanssa. Ei siis valehdella ikäänsä tietenkään vaan laajentaa vähän sitä ikähaarukkaa, ettei tule rajanneeksi sopivia tyyppejä pois. Puhun nyt yli 25-vuotiaista ihmisistä eli aikuisista.
Metsäpetohan harrasti tuota myös.
Naisilla on yleensä joku yläikäraja jonka laittavat hakuihin ja nämä äijät haluavat päästä nuorempien hakuehtoihin.
Kyllä on oksettavaa ja juuri tuon takia tsekkaan aina facesta, mikä tyyppi on kyseessä, ennekuin laittaudun treffeille.
Kovin tavallista tuo ei ole.
Vierailija kirjoitti:
Metsäpetohan harrasti tuota myös.
Naisilla on yleensä joku yläikäraja jonka laittavat hakuihin ja nämä äijät haluavat päästä nuorempien hakuehtoihin.
Kyllä on oksettavaa ja juuri tuon takia tsekkaan aina facesta, mikä tyyppi on kyseessä, ennekuin laittaudun treffeille.
Kovin tavallista tuo ei ole.
Toivottavasti ei ole tavallista! Kurjaa kyllä. Miksei sitäpaitsi laita kokonaan pois ikäänsä, jos on maksullinen käyttäjä?
Naisethan eivät tinderiin laita kuvia edullisesta kuvakulmasta?
Vierailija kirjoitti:
Naisethan eivät tinderiin laita kuvia edullisesta kuvakulmasta?
No laittavat joo, älä ota hepuleita. Tässähän oli kyse iän valehtelemisesta, mikä on mielestäni eri tason ongelma.
Joojoo, naiset nyt harrastaa ihan tuota samaa. Suuri osa 25v tinderi naisista voisi yhtä hyvin olla 35v.
Neuvona antaisin että lakatkaa tuijottamasta sitä ikää ja kattokaa niitä kuvia. Ei kai nyt nuorestakaan ole mitään iloa jos se näyttää 40v+ akalta/ulkolta. Jos taas joku mies näyttää 25v niin ihan sama onko se 25,35 vai 70v. Hyvät geenit ja elämäntavat sillä vaan on.
Naiset tietty on eri juttu kun tulee vaihdevuodet.
Se, että valehtelee ihan mistä tahansa, tietää huonoa.
Jos oikein suhdetta hakee, niin luottamus tarvii olla.
Miksi valehdella? N
Ei minua tuo haittaisi jos jokin hyvä syy olisi. Ei nyt kyllä äkkiseltään tule yhtään hyvää syytä mieleen.
Kyllä alkaa miesten valehtelu iässä, kuvien fotoshoppaaminen, filtterit tms tinderissä yleistyä.
Tosin tunnen miehen joka 50- vuotiaana tavallaan itselleen valahteli olevansa 35. Sanoisin että ko henkilöllä mt-ongelma, dissosiatiivinen. Tää ei nyt liity mitenkään nettideittailuun, mutta siihen että jotkut miehet eivät halua myöntää ikäänsä. Tämäkin tyyppi oli sitä mieltä että 5 v. Nuorempi nainen oli Liian vanha. Miehellä oli toki aika sileät kasvot, ei 2-leukaa pahemmin, ei juurikaan harmaita eikä orastavaa kaljua edes. Sen sijaan oli kunnon kaljamaha, ja surkastunut hauis. Se ei jotenkin osannu hahmottaa kokonaiskuvaa, ja naisessa tuijotti ikää enemmän kuin kroppaa. Ts timmi 45 oli pahempi kuin piilolihava, synnytyksen runtelema 35 - ja rakkaudesta tämä mies ei ollu kiinnostunut. Numeroista vain.
Se jopa valehteli että sen 47 v. Naisystävä oli 37. En nyt huijaa!
Oli vaan todellisuudentaju kertaikaikkiaan hämärässä iän ja ajan kulumisen suhteen.
Vai googlettaminen creepy? No kuvan kaappaminen facen naamatunnistimeen vasta inhottava onkin. Jotkut laittaa sen takia muun kuin naamakuvan tinderiin, itse otin tunnistimen pois facesta. Sitten en kerro duunia tinderissä, sen Saa ilmaiseksi piiloon. Enkä laita IG-linkkiä tinderiin.
Stalkkereille kampoja rattaisiin. Koska niitähän piisaa.
Kyllä idioottien stalkkaaminen on helppoa, heh-heh.
Minä menin alle nelikymppisenä sokkotreffeille 50-vuotiaan miehen kanssa. Vastassa oli 65-vuotias mies, joka kertoi heti, että hän ei tunne itseään päivääkään yli 50-vuotiaaksi ja että kaverienkin mielestä hän käy ihan hyvin viisikymppisestä. Ei käynyt.
Naisethan eivät kaunistele itseään mitenkään, ap?
Kannattaa ottaa yhteyttä sukulaisiin ja udella koko elämäntarina ennen kuin menet ekoille kahveille.