Miksei lihavuuden terveyshaitoista puhuta?
Tyrkytetään vaan Jenny+ ym. kehoposetiivi paskaa
Kommentit (11)
Mitä nyt taas? Eihän mistään muusta puhutakaan. Tai no puhutaan siitäkin, että lihavat (naiset) ovat oksettavia. Kyllä nämä kehopositiivisuusasiat ovat murto-osassa lihavuuskeskustelussa.
Googleta ”lihavuus” tai ”ylipaino” niin vannon, että et paljoa muuta löydäkään kuin sitä terveysnäkökulmaa.
Ööö, eihän muusta puhutakaan kuin ylipainoisista naisista ja heille siitä aiheutuvista vaivoista. Saattavat jopa kuolla jonakin päivänä, ja mihinkäs muuhun kun ylipainon aiheuttamiin ongelmiin. Jos laihduttaisivat itsensä hoikiksi, niin todennäköisesti saisivat kuolla terveinä.
Ap, sulla on neuroosi ja paha. Olet jo ainakin kaksi päivää peräkkäin jankuttanut asiasta. Ja iloisesti sekoittanut keskenään kehopositiivisuuden ja ylipainon terveyshaitat, vaikka todellisuudessa niillä ei ole MITÄÄN TEKEMISTÄ KESKENÄÄN.
Se, että pakonomainen jojo-laihduttaminen lopetetaan ja keskitytään fyysiseen hyvinvointiin ilman puntarilla ramppaamista ja light-tuotteiden mussuttelua on itse asiassa paras keino lisätä terveyttä - ja jopa laihtua.
Laihduttaminen on valitettavasti lihavien (siis ei ylipainoisten, vaan oikein lihavien) suosituin harrastus. Laihdutetaan epäterveellisillä jauheilla ja repsahdetaan syöpöttelemään roskaa. Podetaan kauheista skismoja repsahduksista, punnitaan itseä aamuin illoin neuroottisesti - ja muutaman päivän jälkeen tulee taas seuraava repsahdus.
Vrt. se, että sidetään mahdollinen ylipaino ja pyritään maltilla pidempiaikaiseen elämäntapamuutokseen, lisäämään liikuntaa ja syömään maltilla terveellistä, laadukasta ruokaa. Ku puntaria ei hysteerisesti kytätä, eikä pidetä ylipainoa maailman tärkeimpän' ongelmana, terveellisessä elämäntavassa on paljon helpompi edetä,
Tämä on itse asiassa ihan psykologien tutkima fakta.
Paras tapa laihtua on lopettaa laihduttaminen.
Ja siinä kehopositiivisuus on hyvä apu.
Se ei ole sama asia kuin läskien ihannointi - siinä vain todetaan, että olemme HYVÄKSYTTYJÄ OMANA ITSENÄMME. Jokainen tietää silti, että roima ylipaino on terveyshaitta.
Hyvä että joku vihdoin otti puheeksi tämän tärkeän aiheen. Lihavat laihdutusleireille!
Taas tämä läskihullu tekee aloituksiaan.
Jokainen ylipainoinen tarvitsee kannustamista, haukkuminen ja paskaa puhuminen lisäävät vain ahdistusta, mikä tekee laihduttamisesta pakonomaista.
Miten niin ei puhuta. Vaikka totta, enempi ällä(kin) palstalla vain kauhistellaan ja halveksitaan ylipainoisa. Aika harvalle ylipainoiselle tuskin on uusi tieto, että ylipaino on harvoin hyväksi.
Käsittääkseni kehopositiivisuus ei tarkoita lihavuuden tai ylipainon ihainnointia, vaan se tarkoittaa, että ihminen on sinut oman kehonsa kanssa ja "tulee toimeen" sen kanssa oli se millainen hyvänsä. Me, ihmiset, synnymme erilaisiksi, ja koko vartalomme saattaa olla ihannearvoista täysin poikkeava.
Itse olen ainakin ollut aina sinut vartaloni kanssa, vaikka se saattaa joistakin näyttää ongelmalliselta. Se saattoi näyttää siltä kun olin hyvin hoikka, ehkä jopa alipainoinen, ja normaalipainoisenakin, ja nyt ylipainoisena voi aiheuttaa jopa kommentteja (oletpa sinä lihonut, pitäisi sinunkin katsoa mitä syöt, etko liiku ollenkaan, syötkö liikaa jne.). Silti rakastan omaa kehoani, se on monilta osiltaan hyvin kaunis, se on palvellut minua hyvin, kaikki toimii niinkuin pitääkin, kädet ja jalat ovat vikkelät, oikein sievät polvet, hoikat nilkat ja ranteet, aika tanakat sääret, rinnat aika muhkeat, pylly minua aina naurattaa, se on pyöreä, mutta persposket jotenkin lituskat, aika jaksava keho, vaatii ruumiillista työtä välillä, ei tykkää pitkällisestä paikallaan olosta. Jotenkin sen kanssa on tullut hyvin toimeen, eikä ristiriitoja ole ollut.
Siis enempää ei varmaan mistään puhuta kuin siitä tänä päivänä!
Jatkuvasti on ainakin Hesarissa juttuja.
Haista ny kukka, kuule kun läski menee lääkäriin valittamaan nuhaa niin senkin syy on ylipainoa. Kyllä siitä puhutaan..