Vihaan joulukorttien lähettämistä
Mutta lähimmät perheenjäsenet sitä odottaa, hoten lopulta ostan joka vuosi paniikissa jotkut kortit. Tuntuu vaan niin persoonattomalle antaa typerät tusinakortit, mutta kun en ole taiteellisesti lahjakas enkä osaa tehdä mitään. Ja tuntuisi muutenkin vaan surulliselta tehdä joku onneton räpellys näin 30-v ikisinkkuna. Jos olisi edes lapsia, ne voisi pistää näpertelemään ja sukulaiset pitäisi kaikkia räpellyksiä söpöinä.
Kommentit (17)
No älä lähetä niitä jos se kerta ärsyttää niin paljon. Ei oikeasti ole pakko elämässä kovinkaan moni asia. Muiden miellyttäminen on vapaaehtoista.
En oo lähettänyt moneen vuoteen! Lahjoitetaan joulukorttirahat johonkin hyväntekeväisyysjärjestöön ja sen kerromme ihmisille. Ei oo kukaan valittanut.
Mä lähetän pitkin hampain. Maksaa joka vuosi noin 60 euroa. Kortti vilkaistaan ja se menee roskiin, niin luulen, mutten kehtaa lopettaakaan.
Mä saan yhdeltä kaverilta joka vuosi useamman kortin. Se menee yli ymmärrykseni.
Juu, en minäkään sitä niin kamalasti rakasta. Olenkin pikkuhiljaa "siivonnut" joulukorttilistalta väkeä vähemmäksi, ts. jos ei ole mitään kanssakäymistä vuoden aikana ollut, niin korttia en viitsi lähettää. Kanssakäymisellä tarkoitan soittamista, tapaamista jne. Yleensä se olen ollut minä, kun soitan tai käyn, mutta jos sitä vastavuoroisuutta ei toisen kohdalta tule, niin miksi viitsisin sitä pahvin palasta lähettää? Kylmää touhua, mutta niin se vaan on.
En ikinä ole lähettänyt mitään kortteja. Posti siitä vaan hyötyy..eikä kukaan ole vielä mieltään pahoittanut ja sulkenut suosiostaan.
Onneksi en ole koskaan aloittanutkaan joulukorttien lähetystä. Kukaan tuskin hirveästi pahastuu ettei saa yhtä valmista halpiskorttia lisää joka lentää heti joulun jälkeen roskiin.
En enää pönkitä tai kuormita halutonta postilaitosta yhdelläkään turhalla postilähetyksellä. Enemmän samaa, niin postikin huomaisi, että mistä sen tuotto tulee, tai paremminkin siinä vaiheessa, että mistä se tuli. Muitakin paketintoimittajia on.
Jos vihaat joulukorttien lähettämistä, älä lähetä niitä. Simppeliä.
Minä olen aina lähettänyt ja myös ilahtunut saamistani korteista. Nyt tänä vuonna posti on mielestäni ylihinnoitellut täysin joulumerkkien hinnan. Aion muistaa läheisiä vaihtoehtoseilla tavalla.
Joskus joku täällä kirjoitti vievänsä kortit mummon luo ja sieltä sukulaiset saavat ne noutaa. Mummo saa vieraita ja ihmiset postinsa. Loistokeksintö, jos kaikki asuvat hollilla.
Minä sain helmikuussa joulukortin. Leima oli joulukuulta.
Meidän porukoissa lähetetään itsetehdyt kortit sähköpostissa, kortit säilyy ikuisesti, ja etanaposti jää nuolemaan näppejään.
Vierailija kirjoitti:
En oo lähettänyt moneen vuoteen! Lahjoitetaan joulukorttirahat johonkin hyväntekeväisyysjärjestöön ja sen kerromme ihmisille. Ei oo kukaan valittanut.
Lopetin joulukorttien lähettämisen 6-7 vuotta sitten eikä kukaan ole valittanut. Täysin turha joulun alusajan aikaa vievä toimi ja menettänyt tenhonsa aikoja sitten ja kortit päätyvät roskiin joulun jälkeen.
Kun kännykässä on rajaton liittymä soittelen joulukuun alusta tutuille ja lähimmille. Suurin osa saa fb:
n kautta yhteisen joulutervehdyksen.
Ärsyttää se että jostain tietyt joulukorttifirmat ovat kaivaneet osoitteeni ja nytkin on tullut kaksi joulukorttilähetystä. Maksu/tilisiirto mukana. Mutta niitä ei tarvii maksaa koska en ole niitä pyytänyt tai tilannut.
Laitan kyllä pariin muuhun joulukeräykseen rahaa.
Itse lähetänn mielelläni Joulukortteja. - Tai ainakin lähetän niitä mieluummin kuin lähettäsin Joutovotukseni koruttomasti tekstiviestillä tai s-postilla ja mitä näitä muita nykyisiä tapoja onkaan netin kautta esittää toivotuksia. Muuta en lähettäsi, enkä lähetä kuin heille, jotka oikeasti koen tai haluan kokea tärkeäksi. Toistaiseksi olen saanut itse toisenkin kortin sellaiselta, jolle en itse ole huomannut laittaa korttia. Ja vastaavasti monelta sellaiselta jolle olen kortin lähettänyt en ole saanut korttia. Täytynee mennä peilin eteen ja kysyä, että teenköhän jotain väärin. Vaikka toisaalta ei Joulukorttien lähettäminen minusta mikään nollasumma peli ole. - olen iloinen jos saan Jolukortin tai kortteja mutta en odota, että saisin heiltä, joille itse olen lähettänyt, vaikka toki kiitoskin lämmittää, mutta en sitäkään osaa odottaa. Joulukorttien lähettämine nyt vain on minulle tapa. jos edes joku enempi iloistuu tai pitää siitä, että on saanut korttini, niin olen iloinen. - Tiedän, joku voi sanoa, että rahojen hukkaamista tällainen tapa. Totta toinen puoli. Mutta vähemmän tämä tapa silti maksaa kuin vaikka muutaman kerran auton tankkaaminen.
Osta jostakin myyjäisistä iso kasa kortteja. Mielellään erilaisia, että riittää moneksi vuodeksi.