Sähköautot eivät helpota päästöongelmaa
Kovin pyritään vähentämään hiilidioksidipäästöjä siirtymällä sähköllä kulkeviin autoihin. Herää kysymys, missä bensa sitten poltetaan, jos sitä ei enää yhtä paljon tankata autoihin? Bensaa nimittäin syntyy edelleen yhtä paljon, sillä se on vain yksi tuote öljynjalostusprosessissa. Sama kolonni tuottaa raaka-ainetta voiteluaineisiin, dieselpolttoainetta ja lentokoneiden bensaa eli kerosiinia. Niiden kysyntä ei ainakaan vähene, joten bensaakin tulee entiset määrät. Ammutaanko ylimääräinen bensa avaruuteen? Ei, vaan esimerkiksi Neste myy sen maailmanmarkkinoille ja se päätyy tankkeihin jossakin muussa maassa. Eivät taida globaalit päästöt paljon vähentyä.
Kommentit (12)
Tämän on moni asiantuntija ääneen sanonut ja julki kirjoittanut, mutta heidät vaietaan kuoliaaksi tässä yhteisessä hurmoksessa.
On keksitty kaikenlaista humpuukimaksua näiden valheiden pohjalta. Näiden humpuukimaksujen purku pitäisi olla hallitusohjelmassa nro 1. ASAP.
Vierailija kirjoitti:
Kyllä olen aivan samaa mieltä!
Eikä tämä edes ole mielipideasia vaan ihan silkkaa teknistä faktaa. Pitäisi keksiä uusi öljynjalostusmenetelmä, joka ei tuottaisi bensaa ollenkaan. Sitten sähköautoilla päästäisiin siihen tavoitteeseen, johon jo nyt luullaan päästävän.
Hys hys, hiljaa nyt! Korkea Virallinen Totuus on, että sähköauto pelastaa maapallon, kunhan sähköä ei tuoteta millään tavalla vaan se tulee töpselistä.
Totta. Yhtä paljon pierettää sähköautossakin.
Sähköautoilun etu on se, että päästöt eivät vapaudu keskelle tiukinta ihmisasutusta.
Helpoin tapa todella vähentää kasvihuonekaasuja olisi lihan- ja maidontuotannon vähentäminen ja siirtyminen kasvipohjaisiin tuotteisiin.
Ai se sähköauto vähentää vain bensiinin kulutusta, ei dieselin tai voiteluaineiden käyttöä? Mä tulen vielä elinaikanani myös lentämään sähköisellä lentokoneella, todennäköisesti aurinkopaneelilla toimivalla.
Päivän sähköautodissaus vol jotain.
Miksi autojen päästökeskusteluissa keskitytään aina hiilidioksidipäästöihin?
Auton pakoputkesta tulee muutakin kuin hiilidioksidia.
Kiinan kaupungien ongelmana on savusumu ja kiinalaiset nauraisivat aloittajan ulos palstalta.
Pienhiukkasia ja typpipäästöjä tulee sähköautoista vähemmän.
Vierailija kirjoitti:
Pienhiukkasia ja typpipäästöjä tulee sähköautoista vähemmän.
Tietysti tulee, mutta kun se jalostamossa tehty bensiini kuitenkin jollain tavalla poltetaan, niin jossain ne hiukkaset ja typpipäästöt syntyvät.
Vierailija kirjoitti:
Ai se sähköauto vähentää vain bensiinin kulutusta, ei dieselin tai voiteluaineiden käyttöä?
Lisäksi bensiini/diesel/ym -suhde ei ole vakio, vaan eri tisleitä saadaan esim krakkaamalla erilaisia määriä.
Kyllä olen aivan samaa mieltä!