Sisustuksella pitäisi kai olla jo joku tarina, joku juju miten ja mitä se kertoo asukkaistaan. Entäs pukeutumisella?
Kommentit (3)
No kaikki me viestimme ja kerromme itsestämme tiedostaen tai toedostamattamme omilla kulutusvalinnoilla itsestämme, riippumatta siitä mitä milloinkin hankimme ja mihin kulutamme rahamme. Se on sitten toinen juttu miten muut käsittvät viestimme ja luovat mielessään ja mielikuvissaan meistä mielikuvan tai pidemmällä aikavälillä tarinan. Toisaalta harva meistä on täysin johdonmukainen omissa valinnoissaan vaan mm. tunteet ja mielikuvat, jotka saattavat vaihdella ajanmyötä paljonkin vaikuutavat luullakseni useammankin meidän mielikuviin.
Esimerkki kun minä puen jalkaani siistit farkut, niin joku saattaa käsittää minun pukeneen työhousut jalkaa, joissa ei voisi mennä esimerkiksi lainkaan juhlimaan. Kun taas osa on sitä mieltä että siisteissä farkuissa voi mennä osallistua lähes mihin tahansa tilaisuuteen., jos kun asu on vain muuten valittu "oikein"
Toinen esimerkki valitsen autokseni farmari volvo v70, Joku tulkitsee autovalintani kertovan, että minulla on mahdollisesti perhe ja kenties myös asuntolaina ja koira, - Auto valintani ei tuone -niin usein- minusta mielikuvaa kantakaupungissa solukämpässä asuvasta parikympisestä sinkku opiskelijasta. Sen sijaan se saattaa osoittaa, jollekulle, että olen myös pikkusieluinen pikkuporvari, joka ei uskalla tai halua saati osaa valita mitään mielikuvituksellisempaa, ymmärrä ranskalaisten autojen mukavuutta tai vaikka sitten joillekin vain ja ainoita oikeita autoja ovat, jotka on valmistettu USA:ssa.(..)
Miksi muka pitäisi olla? Missä niin lukee?