Kiusaaminen. Miksi ja mitä ajatella?
Puolitutun miehen puheet joskus sellaisia että joudun "puolustamaan" itseäni. Ei siis kiusaa ilkeyttään ( luulisin) vaan ehkä enemmin kiusouttelua. Myöntänyt kiusaavansa minua. Miksi, mitä ajatella ja varsinkin pitäisikö olla pikkunäppärä vastaan?
Kommentit (5)
Vierailija kirjoitti:
Lyö verbaalinen luu kurkkuun jos ärsyttää
Olen kyllä yrittänyt mutta innostuu lisää. Koska joudun tekemisiin silloin tällöin työjutuissa ja harrasteen takia en kehtaisi sanoa erittäin ilkeästi.
Olen vältellyt miestä joskus mutta huomaan että hakeutuu lähistölleni. Ajattelin onko kiinnostunut minusta jossain mielessä mutta ei kai kiusaaminen ole mikään pokauskeino?
Kuulostaa mun entiseltä työkaverilta. Kiusasi pahenevasti niin, että mitä pahemmin sanoin takaisin sitä pahemmin sivalsi seuraavalla kerralla. Jos olin hiljaa, niin sekään ei auttanut. Jälkeenpäin mietin et mikähän narsisti tuo oli. Vaikuttaa muhun vieläkin :(
Vierailija kirjoitti:
Kuulostaa mun entiseltä työkaverilta. Kiusasi pahenevasti niin, että mitä pahemmin sanoin takaisin sitä pahemmin sivalsi seuraavalla kerralla. Jos olin hiljaa, niin sekään ei auttanut. Jälkeenpäin mietin et mikähän narsisti tuo oli. Vaikuttaa muhun vieläkin :(
Kyllä tämäkin osaa sivaltaa. Mutta pahasti sanomiseen voin sanoa takaisin. Mutta sellaiseen outoon kiusaamiseen joka ei tunnu varmaan sanojasta loukkaavana, on paha sanoa pahasti takaisin. Tosin viimeviikolla juttu kärjistyi niin että kysyin miksi puheet ovat sellaisia. Hän sanoi että Kiusailen sua. Mietin saako suuriakin kiksejä moisesta. Mies on myös seuraillut minua joskus mutta luulin sen olleen vahinko.
Ota etäisyyttä mahdollismman paljon. Jos seurassa hakeutuu seuraan, niin pyri siirtymään niin, että ympärillä myös muita. Tee kiusaaminen näkyvästi. Kun sanoo jotain, mistä et pidä, sano se suoraan, heti. Kiihtymättä, rauhallisella, mutta tiukalla äänensävyllä. "Pekka minusta tuo kommenttisi ei ollut asiallinen" "Pekka, älä valehtele, en olet sanonut noin" "Pekka, en pidä siitä, että väität minun...(toista se, mitä mies väittää sanoneen ja korjaa se mikä oli totuus). Tärkeää on, että mies joutuu nolatuksi myös muiden edessä. Ja että käytät hänen omaa nimeään, niin käy selväksi, että juuri hänen tekonsa oli väärä, ei sinun.
Lyö verbaalinen luu kurkkuun jos ärsyttää