Lue keskustelun säännöt.
Selventäisittekö vähän tätä teidän sanastoa ja lyhenteitä, lääketieteellisiä ja teidän omia. Eli mitä esim. on ivf ja icsi
07.04.2006 |
Kertoisiko joku vähän tätä lapsettomuuspuolen sanastoa?
Mulla on itsellä neljäs clomikierto menossa, ellei clomit auta niin sitten täytyy kokeilla jotain muuta. Oon ihan pihalla näistä kaikista hoitomuodoista kun en ole niistä oikestaan lukenut kovin paljon. Tai tiedän kyllä kyllä jotain näistä hoidoista mutta en osaa yhdistää hoitomuotoa ja lyhennettä.
Olisi kiva tietää jos itsekkin joutuu näihin hoitoihin.
Eli mitä tarkoittaa ivf ja icsi(meniköhän oikein). Sitten on näköjään myös pas? tai joku vastaava mistä usein puhutte. Olisi kiva tietää kun seuraavan kerran menen lääkäriin niin en ole ihan pihalla mistä lääkäri puhuu.
Sori tämä epäselvä sepustus :)
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
http://groups.msn.com/lapsettomuus/sanastoa1.msnw
Oheisella sivulla myös ihan hyvä lista yleisimmistä alan slangikäsitteistä :-)
Lisäksi Felicitaksen, Väestöliiton ja Fertinovan sivuilla on selityksiä myös noille yleisimmille hoidoille.